Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij

Arhiv: Trgi žita zaenkrat še uravnoteženi

V zadnjih štirih sezonah so se svetovne zaloge koruze povečale za več kot 80 mio ton. To lahko vpliva na stabilno ali manjšo zasaditev koruze v ZDA to pomlad, kar pa je odvisno tudi od relativnih cen, stroškov in vremena. Nedavne študije kažejo na večji dobiček pri gojenju soje v primerjavi s koruzo, saj koruza zahteva več gnojenja in dosega nižjo ceno. Večina jeseni posejane pšenice je v ustreznem ali dobrem stanju. Egipt je končno uspešno odkupil 240.000 ton francoske in ruske pšenice ter prvič po šestih letih tudi 30.000 ton pšenice iz ZDA.

Arhiv: Izbruh bolezni Newcastle v Bolgariji

V južno – osrednji Bolgariji je prišlo do večjega izbruha Newcastle bolezni pri perutnini. Vzroki za izbruh niso znani. Pri zadnjem pojavu te bolezni v isti regiji januarja 2013 je bilo uničenih 1.300 piščancev.

Arhiv: Francoska pšenica boljše kakovosti kot preteklo leto

Po podatkih FranceAgriMer je 15. februarja 94 % pridelka francoske mehke pšenice dobre ali odlične kakovosti, kar je več kot pred enim letom, ko je ta delež znašal 91%. Boljša je tudi kakovost zimskega ječmena, dobre ali odlične kakovosti ga je 94%, preteklo leto pa 91%.

Arhiv: Rast proizvodnje prašičjega, govejega in perutninskega mesa v EU v 2014

Medtem, ko se je proizvodnja prašičjega, govejega in perutninskega mesa v EU leta 2014 povečala, je proizvodnja ovčjega, kozjega in telečjega mesa padla. Proizvodnja prašičjega mesa je od 2013 do 2014 narasla za 0,9% in dosegla 22,1 mio ton. Največ prašičev sta imeli Nemčija - 19 % in Španija - 18 % od skupnega števila prašičev v EU. Proizvodnja govejega mesa je od 2013 do 2014 narasla za 1,3 %, največ goveje živine je imela Francija – 22 % od skupnega števila v EU. V skladu s trendom se je povečala tudi proizvodnja perutninskega mesa za 3,8 %.

Arhiv: Velika Britanija financira raziskavo goveje tuberkuloze

Goveja tuberkuloza je med živalskimi boleznimi v Veliki Britaniji najbolj pereča, zato je za devet razikovalnih projektov v zvezi s to boleznijo namenila 10 mio €.

Arhiv: Pogajanja o TTIP vstopajo v intenzivno fazo

Naslednji teden bo potekal v Bruslju 12. krog pogajanj o sporazumu TTIP med EU in ZDA. Države članice trenutno pripravljajo seznam občutljivih kmetijskih proizvodov, ki jih želijo izključiti iz prostocarinskega sporazuma. Pogajalci želijo konsolidacijo besedil zaključiti do konca julija.

Arhiv: EU konferenca o zdravju živali

Na EU konferenci o zdravju živali, ki je prejšnji teden potekala v Londonu, je bila poudarjena vloga veterine pri zdravju živali tudi v prihodnosti. Omejiti je potrebno uporabo obstoječih antibiotikov in obenem razvijati nove. Veterinarji bi morali biti tudi svetovalci pri zdravljenju bolezni. Po vzoru preciznega kmetovanja bo zbiranje in obdelovanje podatkov o živalih vedno bolj pomembno.

Arhiv: Francija kmetom znižala davke za socialno varnost

Francija zmanjšuje vsem kmetom obvezne prispevke za socialno varnost za 10 %, kot pomoč za prebroditev sedanje intenzivne in trajajoče krize.

Arhiv: Dva izdelka z geografsko označbo od držav nečlanic EU

Evropska komisija je dodala dva nova izdelka z geografsko ounačbo (shema kakovosti) iz držav zunaj Evropske Unije. Prvi izdelek je "Aydın Incir", posušene fige iz province Aydin iz Turčije in drugi je "Mrech Kampot/Poivre de Kampot«, začimba iz Kambodže. V EU registru tako obstaja sedaj kar 23 izdelkov z geografsko označbo iz držav, ki niso članice EU.

Arhiv: Večji EU izvoz pšenice

Francoska strateška analiza za žita napoveduje izrazito povečanje izvoza EU pšenice v letu 2016/2017 tudi zaradi pričakovane povečane prodaje žit na račun zmanjšanja EU zalog v naslednjem letu.