V zadnjih štirih sezonah so se svetovne zaloge koruze povečale za več kot 80 mio ton. To lahko vpliva na stabilno ali manjšo zasaditev koruze v ZDA to pomlad, kar pa je odvisno tudi od relativnih cen, stroškov in vremena. Nedavne študije kažejo na večji dobiček pri gojenju soje v primerjavi s koruzo, saj koruza zahteva več gnojenja in dosega nižjo ceno. Večina jeseni posejane pšenice je v ustreznem ali dobrem stanju. Egipt je končno uspešno odkupil 240.000 ton francoske in ruske pšenice ter prvič po šestih letih tudi 30.000 ton pšenice iz ZDA.
V južno – osrednji Bolgariji je prišlo do večjega izbruha Newcastle bolezni pri perutnini. Vzroki za izbruh niso znani. Pri zadnjem pojavu te bolezni v isti regiji januarja 2013 je bilo uničenih 1.300 piščancev.
Po podatkih FranceAgriMer je 15. februarja 94 % pridelka francoske mehke pšenice dobre ali odlične kakovosti, kar je več kot pred enim letom, ko je ta delež znašal 91%. Boljša je tudi kakovost zimskega ječmena, dobre ali odlične kakovosti ga je 94%, preteklo leto pa 91%.
Medtem, ko se je proizvodnja prašičjega, govejega in perutninskega mesa v EU leta 2014 povečala, je proizvodnja ovčjega, kozjega in telečjega mesa padla. Proizvodnja prašičjega mesa je od 2013 do 2014 narasla za 0,9% in dosegla 22,1 mio ton. Največ prašičev sta imeli Nemčija - 19 % in Španija - 18 % od skupnega števila prašičev v EU. Proizvodnja govejega mesa je od 2013 do 2014 narasla za 1,3 %, največ goveje živine je imela Francija – 22 % od skupnega števila v EU. V skladu s trendom se je povečala tudi proizvodnja perutninskega mesa za 3,8 %.
Goveja tuberkuloza je med živalskimi boleznimi v Veliki Britaniji najbolj pereča, zato je za devet razikovalnih projektov v zvezi s to boleznijo namenila 10 mio €.
Naslednji teden bo potekal v Bruslju 12. krog pogajanj o sporazumu TTIP med EU in ZDA. Države članice trenutno pripravljajo seznam občutljivih kmetijskih proizvodov, ki jih želijo izključiti iz prostocarinskega sporazuma. Pogajalci želijo konsolidacijo besedil zaključiti do konca julija.
Na EU konferenci o zdravju živali, ki je prejšnji teden potekala v Londonu, je bila poudarjena vloga veterine pri zdravju živali tudi v prihodnosti. Omejiti je potrebno uporabo obstoječih antibiotikov in obenem razvijati nove. Veterinarji bi morali biti tudi svetovalci pri zdravljenju bolezni. Po vzoru preciznega kmetovanja bo zbiranje in obdelovanje podatkov o živalih vedno bolj pomembno.
Francija zmanjšuje vsem kmetom obvezne prispevke za socialno varnost za 10 %, kot pomoč za prebroditev sedanje intenzivne in trajajoče krize.
Evropska komisija je dodala dva nova izdelka z geografsko ounačbo (shema kakovosti) iz držav zunaj Evropske Unije. Prvi izdelek je "Aydın Incir", posušene fige iz province Aydin iz Turčije in drugi je "Mrech Kampot/Poivre de Kampot«, začimba iz Kambodže. V EU registru tako obstaja sedaj kar 23 izdelkov z geografsko označbo iz držav, ki niso članice EU.
Francoska strateška analiza za žita napoveduje izrazito povečanje izvoza EU pšenice v letu 2016/2017 tudi zaradi pričakovane povečane prodaje žit na račun zmanjšanja EU zalog v naslednjem letu.