Osrednja tema delovanja Evropske komisije na področju kmetijske politike EU postaja minimalno upravljanje trga. Ne glede na to, da je EK še nedavno s hitrimi intervencijami posegala v delovanje trga, se sedaj zavzema za minimalno posredovanje. To je dokazala z nedavnim pristopom do situacije v mlečno-predelovalnem sektorju. Na to so se ostro odzvali kmetje širom EU. Francija si med tem prizadeva, da bi na naslednjem zasedanju Sveta kmetijskih ministrov države članice podprle njeno idejo o uvedbi novih tržnih regulacijskih orodij.
Januarja 2018 bodo stopila v veljavo nova pravila EU za omejevanje špekulacij na področju trgov s kmetijskimi proizvodi. Namen nove zakonodaje je stabilizacija finančnih trgov, zaščita investitorjev in omejevanje špekulacijskega trgovanja s kmetijskimi proizvodi, kot so pšenica, koruza, soja in sladkor.
Ne glede na to, ali bodo volivci Velike Britanije na referendumu odločili za izstop iz EU, želijo angleški izvozniki mesnih in mlečnih proizvodov ohraniti brez-tarifni dostop na trge znotraj EU. Trgovanje bo lahko ogroženo tudi zaradi številnih drugih ovir, še posebej zaradi razhajanj v zakonodajnih politikah Bruslja in Westminsterja. Profesor iz Dublina opozarja, da se lahko tudi v primeru brez-tarifnega dostopa na trge znotraj EU, stroški trgovanja povečajo za 5 %.
Francoski kmetijski minister praktično ni spremenil ocene velikosti področja, posejanega z zimsko pšenico za leto 2016, kar predstavlja največjo površino v zadnjih 80 letih. Govora je o 5,20 mio ha. Ministrstvo je poleg tega dvignilo oceno velikosti področja za setev zimskega ječmena na 1,36 mio ha, kar je za 4,1 % nad oceno za 2015 in 18,5 % nad povprečjem zadnjih petih let.
Medtem ko gre pričakovati, da se bodo izvozniki mesa iz velike Britanije kmalu soočili s težavami na mednarodnem trgu zaradi visokih proizvodnih stroškov in močne valute, nekateri strokovnjaki opozarjajo, da ima ta sektor številne razloga za ohranjanje optimizma v primeru poudarka na izvozu.
EU je v preteklem tednu izdala za 589.000 ton izvoznih licenc za pšenico, kar je manj kot v tednu poprej (786.000 ton). Na osnovi podatkov Evropske komisije so zadnje vrednosti doprinesle k skupni vrednosti, ki v tržnem letu 2015/16 znaša na tej točki 16.220 mio ton. To pa je za 12 % manj v primerjavi z istim obdobjem v tržnem letu 2014/15.
Evropska komisija si prizadeva, da bi čimprej uredila pravni vidik in odpravila administrativne ter logistične ovire, ki ta trenutek onemogočajo sprejem sheme/pomoči za begunce, vredne 30 mio €. Shemo so najavili že septembra lani, pri čemer bo sredstva zagotovil Direktorat za kmetijstvo kot del širšega paketa pomoči, vrednega 500 mio €.
Evropska komisija je sporočila, da je en mesec pred zaključkom javne razprave o zeleni komponenti in zahtevah Skupne kmetijske politike že prejela preko 450 odgovorov. EK načrtuje objavo povzetka prejetih odgovorov sredi maja, pri čemer bodo glavne ugotovitve predmet razprave na sestanku Sveta kmetijskih ministrov meseca junija. Nekatere države članice pa kljub temu beležijo zelo slab odziv na javno razpravo.
Kolumbija je v tem tednu gostila delegacijo EU s komisarjem Hoganom na čelu. Slednji je obisk te države izkoristil za promocijo evropskih kmetijskih in živilskih proizvodov. Še pred obiskom Kolumbije je komisar Hogan mlečnopredelovalni sektor in sektor prašičjega mesa opredelil kot sektorja z največjim potencialom za povečanje prodaje v Kolumbiji, kot tudi v Mehiki.
EU in Mehika sta odprli razpravo na področju bilateralnega sporazuma za trgovino z ekološko pridelanimi izdelki z željo po razširitvi trga. V pričetku tedna je do istega sklepa prišlo med EU in Kolumbijo. Glavni namen obeh obiskov je »diplomatska ofenzivna misija«, z glavnim ciljem pospešiti izvozne priložnosti za kmetijske in živilske proizvode iz EU.