Dalmatinski pršut je ta teden prejel EU zaščiteno geografsko označbo, ki določa, da mora biti živilo pridelano ali predelano na določenem geografskem območju. Trenutno je v EU geografsko zaščitenih že preko 1.300 kmetijskih pridelkov in živil. Njihovo prepoznavanje in zaščita sta ključna tudi pri trgovinskih sporazumih.
Po novih statističnih podatkih Evropske komisije se je delež obnovljivih virov energije v transportnem sektorju EU, predvsem biogoriv, v letu 2014 povišal na 6 % (leta 2004 je znašal 1%). Komisija z javno razpravo od 10. 2. do 10. 5. zbira stališča o politiki trajnostne bioenergije za obdobje od 2020 do 2030. To je v skladu s cilji o zmanjšanju izpusta toplogrednih plinov do leta 2030 za 40% (v primerjavi z letom 2005), izboljšanju energetske učinkovitosti za najmanj 27% in povišanju splošnega deleža obnovljive energije na najmanj 27%.
Kmetijski ministri EU se bodo maja sestali na Nizozemskem, kjer bodo pozvani k predlogom za spremembe SKP po letu 2020 za boljšo podporo inovacijam in trajnostnejšo proizvodnjo. Razpravljali bodo tudi o poenostavitvi SKP in zeleni komponenti.
Na Svetu kmetijskih ministrov so Nemčija, Švedska, Danska in Nizozemska predstavile skupno stališče o uvedbi nove platforme za dobrobit živali. Skupna evropska platforma bi lahko bila osnova dialoga za krepitev standardov dobrobiti živali in potencialno tudi nove zakonodaje na tem področju. Ostale države članice pobudo o uvedbi platforme podpirajo, predvsem če bo ta povezana z izmenjavo dobrih praks in izvajanjem obstoječih predpisov.
Kmetijski ministri EU so se dogovorili, da do 25. 2. predložijo predloge za sprejetje konkretnih ukrepov za podporo pridelovalcem. Intervencija naj bi vključevala novo shemo podpore za zasebno skladiščenje prašičjega mesa, izboljšano obstoječo shemo za mlečne izdelke in nov mehanizem izvoznih kreditov. Komisar Hogan podpira tudi predloge novih in inovativnih ukrepov, vendar povdarja, da je za njihovo sprejetje potrebna večinska podpora Sveta ter upoštevanje zakonodaje in proračuna EU.
Predelovalec mesa iz Nebraske pripravlja veliko pošiljko govejega mesa za izvoz v Izrael. Leta 2003 je Izrael prepovedal uvoz ameriške govedine zaradi primera BSE. Omejitve so bile uradno odpravljene sredi januarja letos. Gre za velik dosežek ameriškega podjetja WR Reserve, ki je uspešno opravil zahteven inšpekcijski pregled, ki med drugim zajema tudi obiske in preglede s strani izraelskih vladnih predstavnikov. Izrael seveda zahteva doseganje strogih košer standardov.
Organizacija FAO opozarja, da se Južna Afrika sooča z intenzivno in vse hujšo sušo, pri čemer je pojavnost dežja na najnižji točki zadnjih 50 let. Pomanjkanje dežja občutijo predvsem države kot so Zimbabve, Malavi, Zambija, Južnoafriška republika, Mozambik, Bocvana in Madagaskar. Kot rezultat tega prihaja do zamud v setvi in do zelo skromnih pogojev za zgodnji razvoj pridelka.
Upad števila prenašalcev cvetnega prahu na globalni ravni ima negativen vpliv na zdravje ljudi in sicer zaradi njihovega doprinosa kmetijsko-živilskim sistemom. To je pokazala ena nedavnih študij, objavljena v reviji The Lancet. Rezultati študije kažejo, da bi v primeru izginotja prenašalcev cvetnega prahu globalna oskrba s sadjem upadla za 23 %, z zelenjavo za 16 % in z oreščki ter semeni za 22 %.
Gre za 60.000 ton romunske pšenice, ki ga je za državo Egipt kupil GASC (General Authority for Supply Commodities). Gre za prvi uspešen nakup po tem, ko je Egipt v preteklih dveh tednih preklical dva zaporedna razpisa za nakup pšenice. V primerjavi s preteklimi razpisi, je bilo sodelovanje mednarodnih hiš, ki trgujejo z žiti, majhno, saj Egipt omejuje uvoz pšenice, ki je okužena s plesnijo (ergot alkaloidi).
Ruska centralna banka je sporočila, da prepoved uvoza turških proizvodov ni imela vpliva na inflacijo cen hrane. Januarja letos je Rusija vpeljala moratorij na uvoz kmetijskih proizvodov iz Turčije kot odziv na sestrelitev ruskega letala s strani turške vojske novembra lani. Sicer je bila Turčija glavni dobavitelj številnih proizvodov, še posebej svežega sadja in zelenjave.