Kmetijsko združenje EU Copa-Cogeca je ponovno izvolila predsednika delovne skupine (Thierry Coste ) za spremembe po letu 2020 za sektor vino, za ponoven drugi dvoletni mandat.
Še en izzivalni teden za lastnike globalnih vrednostnih papirjev zaradi slabše gospodarske situacije na Kitajskem in zakasnelega dojemanja možnega sankcioniranju izvoza iz Irana in s tem stabiliziranje cen nafte.
Francoski minister za kmetijstvo Stephane Le Foll je izrazil razočaranje zaradi slabega interesa lokalnih proizvajalcev po vključitvi v najnovejšo privatno shemo za pomoč skladiščenja prašičjega mesa (PSA).
Evropski komisarka za trgovino Cecilia Malmström je optimistična glede napredka v večstranskih WTO trgovinskih pogajanjih 2016. Po njenem mnenju zasedanje v Nairobiju predstavlja »prelomno točko« in potrjuje, da multilateralno sodelovanje med državami lahko prinese dobre rezultate.
Mednarodna organizacija IGC (International Grain Council) opozarja, da bi lahko globalne zaloge žit ob koncu tržnega leta 2015/16 dosegle najvišji nivo zadnjih 29 let, predvsem na račun večjih napovedi za pšenico (za 5 mio ton, na skupnih 731 mio ton) s strani Kanade in Kitajske.
Rezultati najnovejše raziskave kažejo, da je proizvodnja krme v lanskem letu dosegla 995,5 mio ton. Dvig globalne proizvodnje je zaznati od leta 2011 in sicer za 14%, pri čemer nekateri analitiki opozarjajo, da so ocene danes veliko bolj natančne kot leta 2011, ko je bila objavljena prva raziskava. Kitajska je še naprej vodilna svetovna proizvajalka (179,93 mio ton), kljub 2% padcu proizvodnje v preteklem letu.
Evropska komisija je preklicala avtorizacijo štirih gensko spremenjenih sort koruze, ki jih je predložilo podjetje Monsanto. Avtorizacija se je nanašala na dovoljenje za uporabo omenjene GS koruze za krmo in hrano. Preklic je deloma utemeljen z dejstvom, da se kultivacija le-teh od leta 2011 ni razširila po celem svetu.
Nova zakonodaja s področja otroške hrane bi namreč omogočala vsebnost sladkorja do 30 %, kar je bil glavni razlog, da so člani EP glasovali proti zakonodajnemu predlogu. Osrednji del argumentov proti se je nanašal na naraščajoč trend epidemije debelosti, tudi med otroci, kar je sprožilo razpravo o tem, kakšne sestave bi naj bila otroška hrana in predelana živila na osnovi žit. Prav tako je bilo predmet diskusije tudi označevanje tovrstnih izdelkov.
Evropska unija je v postopku pogajanj glede trgovinskih sporazumov z vsaj 6 državami. Trenutne domnevne ureditve bodo najverjetneje imele zelo pomemben vpliv na agroživilsko panogo v celoti, kot tudi na njene posamezne sektorje. V ospredju so pogajanja s Kanado, Novo Zelandijo, med najpomembnejšimi pa je seveda TTIP (Čezatlantsko trgovinsko in naložbeno partnerstvo).
Načrti prostotrgovinskega sporazuma med EU in Filipini bi lahko imeli velik vpliv na izvoznike mesa EU, ki že sedaj prodajo velike količine perutninskega, prašičjega in govejega mesa v to južno-vzhodno azijsko državo. Filipini se zanašajo na uvoz, saj le-ta predstavlja velik del kritja trga mesa za 100 mio potrošnikov. Leta 2014 je skupni uvoz mesa dosegel 500.000 ton, od tega je tretjino predstavljalo perutninsko meso, 20 % goveje in 11 % prašičje meso.