Kitajska in Čile nadaljujeta v razgovorih za razširitev desetletnega sporazuma o prosti trgovini med obema državama, zlasti za kmetijske proizvode.
Zdi se, da si bo Francija opomogla zaradi nedavnih izbruhov ptičje gripe, saj o novih incidentih ne poročajo že od srede januarja. Vsega skupaj so do sedaj imeli 69 primerov.
Evropska komisija namenja nad 11 milijonov evrov sredstev v letu 2016 za pregled nadzornih programov vseh rastlinskih škodljivcev v 22 državah. 15% proračuna gre za ukrepe, katerih cilj je ustavitev širjenja zelo nalezljive bakterije Xylella fastidiosa, ki je zdesetkala oljčna drevesa v južni Italiji, Korziki in Franciji. 15% sredstev bo namenjenih za raziskavo borove ogorčice, mikroskopskega črva, ki napada iglavce in bi lahko ob neukrepanju opustošil evropske borove gozdove.
Rahel dvig cen na žitnih trgih v prejšnjem tednu tudi zaradi nekoliko slabših napovedi po pridelku koruze v Južni Afriki, Indiji in Argentini. Rahlo se je zaustavil tudi ruski izvoz pšenice.
Novo znanstveno svetovalno telo, ustanovljeno za visoko kakovostna, hitra in neodvisna mnenja Evropski komisije, je sedaj ustanovljeno. Njegovo delovanje bo opredeljeno v dokumentih, ki bodo obravnavani v naslednji tednih.
Celovit vodnik Agra Europe za monitoring skupne kmetijske politike, je bil posodobljen za spremljanje poteka razvoja kmetijske politike v EU konec leta 2015 in v začetku leta 2016.
Evropska komisija je objavila celotno besedilo dvostranskega sporazumu o prosti trgovini med EU in Vietnamom (FTA), ki je bil podpisan v decembru 2015. Predno stopi v veljavo, ga je potrebno še ratificirati z obeh strani.
Novo poročilo Evropski komisiji opozarja, da bi obvezno deklariranje oziroma obveščanje potrošnikov, če meso in mlečni izdelki prihajajo od potomcev kloniranih živali, stalo okrog 10 milijard € na leto.
Evropska komisija ne namerava predlagati novo vseevropsko zakonodajo o nepoštenih trgovinskih praksah (UTPs) v verigi preskrbe s hrano. Pobuda prihaja s strani Evropskega generalnega izvršnega direktorja za notranji trg, industrijo, podjetništvo in mala ter srednja podjetja. Prepričan je, da je potrebno najprej preučiti rezultate posameznih praks, ki so jih na tem področju uvedle nekatere države članice.
EFSA je sporočila, da je na področju dolgoročnega programa za implementacijo skupne ocene tveganja za fitofarmacevtska sredstva dosegla pomemben preboj. EFSA je namreč razvila računalniški operacijski sistem za izvajanje ocene tveganja izpostavitve potrošnikov pesticidom. Napoveduje pa tudi pilotno študijo na temo aktivnih sestavin, ki lahko vplivajo na tiroidni in živčni sistem. Rezultati bodo objavljeni konec letošnjega leta.