Indija je sprožila vrsto aktivnosti za odprtje trga za jabolka iz EU in drugih trgov. V ospredju so spremembe uvozne politike, tako da bo pošiljkam omogočen dostop v to državo preko morskih pristanišč in letališč v glavnih mestih, pa tudi preko mejnih prehodov na kopnem.
Medtem ko se Evropska komisija odloča o avtorizaciji uvoza treh gensko spremenjenih sort soje, člani Odbora Evropskega parlamenta za okolje, javno zdravje in varnost hrane opozarjajo, da tega ne stori. Gre za sorte, odporne na glifosat, sistemski herbicid širokega spektra, o katerem je zadnje čase veliko govora na račun njegove potencialne kancerogenosti.
Organizacija FAO je mednarodno skupnost zaprosila za 730 mio € pomoči za projekte, ki bodo prizadetim kmetom omogočili ponovno vzpostavitev kmetijske dejavnosti v letu 2016. Ta sredstva bodo omogočila pomoč preko 21 mio ljudem v 29 državah, ki so jih prizadele naravne katastrofe povezane s podnebnimi spremembami – suša, poplave in nevihte, kot tudi spori in vojne.
Rekorden izvoz žit v zaključku lanskega leta je znašal 3,8 mio ton. Januarja gre pričakovati padec izvoza žit na 1,4-1,5 mio ton, predvsem zaradi sezonsko pogojenega manjšega povpraševanja. Od tega bo 1,1-1,2 mio ton pšenice.
V pregledu sporazuma med novo Zelandijo in EU iz leta 1996 naj bi bile opredeljene tudi nove priložnosti za evropske izvoznike prašičjega mesa. Ena pomembnejših sprememb je sprostitev uvoza svežega prašičjega mesa iz EU v Novo Zelandijo. V okviru novega, poenostavljenega postopka, bo še v letošnjem letu vpeljana elektronska oblika certificiranja, kar bo zmanjšalo število pregledov ob uvozu in znižalo stroške predelave.
Izvozna dovoljenja EU za pšenico dosegajo v tem tednu nekaj preko 500.000 ton, kar za tržno leto 2015/16 pomeni celokupno 14.023 mio ton. Franciji je bilo v preteklem tednu podeljenih dovoljenj za 216.559 ton, Nemčiji, ki ji sledi pa 206.026 ton. Močno prodajo beležijo še Romunija, Litva, Nizozemska, Poljska, Bolgarija in Švedska. Medtem je bilo v EU iz Ukrajine uvoženih 41.516 ton pšenice.
Novoimenovani argentinski minister za kmetijstvo je najavil, da bo EU kmalu preklicala prepoved uvoza govejega mesa iz Argentine z nevtralnega področja, ki se razteza vzdolž severne državne meje. Na podlagi razgovorov, ki so potekali v času Zelenega tedna v Berlinu, bo do tega prišlo najverjetneje že v prvi polovici letošnjega leta.
Trgovinski odnosi med Ukrajino in Rusijo se ponovno zaostrujejo. Ukrajina bo skušala preko organizacije WTO vplivati na sprostitev ruskih omejitev pri uvozu hrane v to državo, prav tako pa razmišlja o podaljšanju lastnih represivnih ukrepih. Ukrajina je na seznam izdelkov, za katere je omejen uvoz iz Rusije, dodala številne druge (čebulo, kaviar, ketchup, kekse).
Evropsko računsko sodišče (ECA) je ob svojem pregledu stroškovne učinkovitosti t.i. ne-produktivnih investicij opozorila na nerazumno visoko porabo sredstev iz tega naslova. Preko 75 % naj bi bilo namreč stroškov, povezanih z drugim stebrom SKP investicij, ki ne generirajo bistvenih prihodkov.