Evropski komisar za zdravje in varno hrano Vytenis Andriukaitis je po vrnitvi z nedavnega obiska južnoameriških državah ministre obvestil o novih strožjih ukrepih, ki bodo v luči t.i. brazilskega mesnega škandala zagotovili varnost potrošnikov v EU.
Po mnenju evropskega komisarja za kmetijstvo Phila Hogana vključevanje Velike Britanije v pogajanja o reformi SKP ni primerno, če se bodo ta začela v času, ko bo Brexit že stopil v veljavo. Komisar Hogan je dejal, da bo Velika Britanija še naprej vključena v razpravo, vendar je njena vloga v pogovorih o prihodnosti SKP vprašljiva.
Delegacija skandinavskih in baltskih držav članic predlaga zmanjšanje obsega pravil Skupne kmetijske politike in vztraja pri poenostavitvi administrativne ureditve, ki trenutno ustvarja velike stroške in obremenitve. Danska, Estonija, Finska, Latvija, Litva in Švedska so v skupnem pozivu predlagale vrsto ukrepov za poenostavitev, ki do sedaj niso bile deležne dovolj pozornosti.
Države članice so se v veliki meri strinjale z glavnimi elementi kompromisnega položaja za »tristransko« pogajanje o spremembah temeljnih predpisov Skupne kmetijske politike. Kljub temu pa ostajajo odprta še nekatera težja vprašanja.
Ameriški predsednik Donald Trump je naročil sistematično raziskavo prostotrgovinskih sporazumov in politik, ki jih imajo ZDA s 16 državami. Z raziskavo naj bi ugotovili, kolikšen del ameriškega trgovinskega deficita je posledica »nepravičnih« in »slabih« dogovorov, ki jih imajo ZDA.
Po mnenju nemške zadružne organizacije DBV mora EU z Veliko Britanijo po Brexitu zagotoviti trgovinski sporazum, ki bo omogočal najboljši možni prosti dostop za kmetijske pridelke in živila.
Ameriška inšpekcijska služba FSIS ne izvaja 100 % inšpekcijskih pregledov toplotno obdelanega govejega mesa iz Brazilije, kljub obljubi, da bodo na podlagi škandala zaradi podkupovanja preverili celoten uvoz govejega mesa.
Države članice lahko sprejmejo nujne ukrepe o GSO samo, če lahko poleg nujnosti dokažejo tudi jasno in resno tveganje za zdravje in okolje, je odločilo Sodišče Evropske unije.
Pogajalci EU so bili prejšnji teden v Buenos Ariesu na zadnjem krogu pogajanj z Južnoameriškim trgovinskim blokom, ki vključuje Brazilijo, Argentino, Urugvajem in Paragvajem. Po petdnevnih razgovorih so izdali skupno izjavo o pomembnem napredku v trgovini, političnem dialogu in med -regionalnemu sodelovanju.
Po besedah predsednika Evropskega sveta Donalda Tuska je prišlo pred pričetkom pogajanj o Brexitu samo do enega pomembnega napredka, to je dogovor o pomenu posameznih pogojev pri izstopu Velike Britanije iz EU.