Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij

Arhiv: PMD04 WHO Europe predstavila novo orodje za spremljanje oglaševanja hrane in pijač otrokom

Orodje je namenjeno državam članicam za spremljanje oglaševanja hrane in pijač otrokom preko televizije in interneta. Služilo naj bi opredelitvi obsega in narave izpostavitve otrok oglasom živil z visoko vsebnostjo sladkorja, maščob in/ali soli. Protokol ponuja metodologijo za zbiranje in analizo podatkov, ki temelji na evropskem modelu prehranskih profilov. Na TV je predlagan termin spremljanja oglasov med 6. uro in 22. uro, na internetu pa naj bo poudarek na spletnih straneh podjetij, ki so podpisniki zavez v primerjavi s podjetji, ki to niso.

Arhiv: PMD05 EFSA bo pripravila znanstveno mnenje glede učinkov dodanega sladkorja na zdravje

Lani junija je pet držav (Danska, Finska, Islandija, Norveška in Švedska) na EFSA naslovilo zahtevo glede opredelitve prehranske referenčne vrednosti za sladkorje s posebnim poudarkom na dodanem sladkorju. Zadnje mnenje na to temo je EFSA objavila leta 2010, kjer je agencija poudarila, da glede na razpoložljive podatke ni možno opredeliti sprejemljive zgornje meje vnosa za skupni oz. dodan sladkor, prav tako ni možno opredeliti primernega vnosa (AI) in ne referenčnega vnosa (RI). EFSA bo opredelila vrednost dnevne izpostavljenosti dodanemu sladkorju iz vseh prehranskih virov, kar ni v povezavi s škodljivim vplivom na zdravje. Ciljna populacija bo splošna zdrava populacija, vključno z otroci, najstniki, odraslimi in starostniki. Znanstveno mnenje EFSA bo v pomoč državam članicam za pripravo priporočil glede vnosa dodanega sladkorja in pripravo prehranskih smernic. Objava mnenja je predvidena septembra 2020. Več: http://www.efsa.europa.eu/en/press/news/170323-0

Arhiv: PMD02 Poročilo Evropske komisije glede označevanja alkoholnih pijač

Objavljeno je dolgo pričakovano poročilo Evropske komisije, ki izhaja iz 16. člena Uredbe 1169/2011 o zagotavljanju informacij o živilih potrošniku. V skladu z omenjeno uredbo je bil namen poročila ocena možne uvedbe označevanja seznama sestavin in hranilne vrednosti na alkoholnih pijačah, prav tako pa podajanje definicije za izdelke, ki so mešanica alkoholnih in brezalkoholnih pijač (t.i. alcopops). Komisija v poročilu navaja, da ni tehtnih argumentov, ki bi potrjevali izjemo alkoholnih pijač glede obvezne navedbe seznama sestavin in tabele hranilne vrednosti, posebna definicija za mešane pijače ni potrebna, ker tudi ni upravičena posebna obravnava le-teh, glede na številne iniciative prostovoljne navedbe obeh podatkov Evropska komisija ne razmišlja o uvedbi obveznega označevanja seznama sestavin in hranilne vrednosti. Evropska komisija od industrije v enem letu pričakuje predlog samoregulative na tem področju.

Arhiv: PMD03 Nov video EUFIC na temo spremembe vedenja

Nevladna organizacija za informacije o živilih (EUFIC) je na svoji spletni strani objavila nov video, ki se nanaša na področje vedenjskih vzorcev in sprememb, vključuje pa tudi praktične nasvete za bolj zdrav življenjski slog. Vabljeni k ogledu videa: http://www.eufic.org/en/healthy-living/article/lets-change

Arhiv: JR09 Poročilo EU o ostankih pesticidov

V skladu z EU Uredbo za monitoring, so morale države članice vzeti vzorce pšenične moke. Uredba ne določa vrste moke, zato se lahko vzorči polnozrnata ali bela moka. Leta 2014 je bilo analiziranih 702 vzorcev pšenične moke. 639 od teh vzorcev je bilo bele moke, medtem ko je bilo 63 vzorcev polnozrnate moke. Pri 413 vzorcih (58,8 %) ni bilo ostankov pesticidov, 289 vzorcev (41,2%) pa je vsebovalo enega ali več pesticidov v merljivih koncentracijah. O ostankih različnih pesticidov (do 4 različni pesticidi) so poročali v 83 vzorcih (11,8 %).

Arhiv: PMD01 Multinacionalke napovedale uvedbo sheme označevanja hranilne vrednosti

Šest multinacionalk (The Coca-Cola Company, Mars, Mondelez International, Nestlé, PepsiCo in Unilever) je v začetku marca napovedalo iniciativo »Evolved Colour-Coded Nutrition Labelling Scheme«. Iniciativa podpira harmoniziran pristop EU na področju označevanja hranilne vrednosti na prednji strani embalaže, kot osnovo jemlje barvno shemo za priporočene vnose, predlaga uvedbo velikosti porcij v obstoječo barvno shemo za priporočene vnose, kot se uporablja v Veliki Britaniji in na Irskem in predstavlja začetek procesa razvoja prostovoljne sheme. Glavni cilj omenjenih multinacionalk je vzpostavitev trdne sheme, harmonizirane na ravni EU, ki bo v pomoč potrošniku pri skrbni in uravnoteženi izbiri živil. Več: http://evolvednutritionlabel.eu/

Arhiv: JR07 Znanstveno mnenje EFSA-e o oceni varnosti postopka recikliranja "Pokas Arcadian Recycle Ltd"

V tem postopku, sta PP ali HDPE ločena, zmleta v kosmiče, izprana in posušena pred ekstrudiranjem v granule. Reciklirano plastiko želijo uporabiti za stik z živili. Na podlagi predloženih podatkov je EFSA sklenila, da postopek "Pokas Arcadian Recycle Ltd" ni dovolj podrobno opredeljen. Predlagatelj ni obrazložil, kako se lahko s testiranjem ali drugimi ustreznimi dokazi preveri, da je v postopek sposoben zmanjšati kontaminacijo PP in HDPE v koncentraciji, da to ne predstavlja tveganja za zdravje ljudi.

Arhiv: JR08 Prehranske referenčne vrednosti za kalij

V skladu z zahtevo Evropske komisije je EFSA izdala referenčne vrednosti za vnos kalija. Odbor se je odločil, da referenčne vrednosti za vnos kalija določi na osnovi kalijevega vnosa, krvnega tlaka in pojava kapi. Odbor meni, da randomizirani nadzorovani poskusi in opazovalna kohortna študija, ki je bila izvedena na evropski odrasli populaciji dokazujejo, da ima dnevni vnos 3500 mg (90 mmol) kalija pozitivne učinke na krvni tlak pri odraslih. Poleg tega dokazi opazovalne kohortne študije kažejo, da kalijev vnos pod 3500 mg/dan pomeni višje tveganje kapi.

Arhiv: JR05 Ocena varnosti 2,3,3,4,4,5,5-heptafluoro-1-pentenaza

Znanstveno mnenje EFSA-e o oceni varnosti 2,3,3,4,4,5,5-heptafluoro-1-pentenaza za uporabo kot komonomera v različnih kombinacijah z komonomeri, etilenom in tetrafluoroetilenom za pridobitev fluoropolimerov. Fluoropolimeri se uporabljajo kot polimerno predelovalno sredstvo v zelo različnih plastikah. Končni proizvodi, ki so proizvedeni iz te plastike, so namenjeni za stike z različnimi vrstami živil pri sobni temperaturi ali pod sobno temperaturo in pri visokih temperaturah.

Arhiv: JR06 Identifikacija endokrinih motilcev

Endokrine motnje so posebna oblika toksičnosti, če naravne in/ali antropogene kemikalije znane kot "hormonski motilci", sprožijo zdravju škodljiv učinek motnje endogenega hormonskega sistema. Smernice o ureditvi »hormonskih motilcev« so ovirane, zaradi nesoglasja med znanstveniki. Publikacija vsebuje povzetek o doseženem soglasju skupine vodilnih svetovnih znanstvenikov, ki lahko služi kot osnova za razvoj kriterijev »hormonskih motilcev« v ustrezni EU zakonodaji.