Po sprejetju sporazuma CETA bi Kanada odpravila carinske dajatve za 90,9 % vseh kmetijskih proizvodov, po sedmih letih pa bi se ta delež povečal na 91,7%. Občutljivi proizvodi, kot so mlečni izdelki, bi bili vključeni v brezcarinske kvote, piščančje in puranje meso, jajca in izdelki iz jajc pa bi bili iz liberizacije izključeni. EU bi odpravila 92,2% carinskih dajatev, po sedmih letih pa 93,8%.
Belgija ni odobrila trgovinskega sporazuma med EU in Kanado, potem ko regija Valonija ni podelila soglasja zvezni vladi za podpis sporazuma. To lahko pomeni tudi odpoved načrtovanega vrha EU – Kanada, na katerem naj bi bil sporazum CETA formalno podpisan.
Nemško podjetje Evonik Industries bo investiralo okoli pol milijarde € v nov proizvodni obrat v Singapurju. To podjetje bo proizvajalo ključno sestavino krme za azijske trge. Kapaciteta podjetja bo proizvodnja 150.000 ton DL-metionina, aminokisline, ki jo podjetje Evonik prodaja pod blagovno znamko MetAMINO.
Na seznam zaščitenih kmetijskih in živilskih izdelkov, ki so priznani na ravni EU v okviru shem kakovosti, sta dodana dva nova izdelka – petelini »Chapon du Périgord« iz severno-zahodne Francije za predelavo v živila in »Šoltansko maslinovo ulje« - ekstra deviško oljčno olje s hrvaškega otoka Šolta.
Do 17. oktobra so francoski kmetje pobrali 39 % celotnega letnega pridelka koruze. Pobiranje zaostaja v primerjavi s tednom poprej, kot tudi v primerjavi s preteklim letom, ko je bilo do istega datuma pobranih že 52 % pridelka koruze.
Gigantsko podjetje Bunge je še okrepilo svoj položaj na nemškem trgu, potem ko je prevzelo večinski delež (63 %) nemškega proizvajalca rastlinskih olj Walter Rau AG (WRAG). Na ta način podjetje Bunge želi razširiti tudi svoj asortiman izdelkov.
Medtem ko se EU pripravlja na nadaljnje ukrepe za implementacijo t.i. paketa čistega zraka, nova študija prikazuje nove načine, kako bi lahko kmetje dosegli želena zmanjšanja emisij amonijaka. Raziskovalci z Nizozemske, Belgije in Avstrije so namreč odkrili, da bi bilo možno doseči tudi do 50 % manjše emisije, v kolikor bi kmetje sprejeli pravilno kombinacijo ukrepov.
Evropska komisija je sredi težke situacije, medtem ko se bori za ambiciozno strategijo na področju trgovine, katere namen je izboljšanje položaja EU na tujih trgih, od Amerike do Azije. Po 15 krogih pogajanj je TTIP obstal na mrtvi točki zaradi številnih odprtih vprašanj, tudi s področja kmetijstva.
EU je v zadnjem tednu izdala za 209.000 ton pšenice izvoznih licenc, kar je najmanj do sedaj v marketinškem letu 2016/17. Skupaj je bilo do sedaj izdanih za 7.513 mio ton pšenice izvoznih licenc, kar je za 1 mio ton več v primerjavi z istim obdobjem lani, vendar za 1 mio ton manj kot v istem tednu marketinškega leta 2014/15.
Kanadska ministrica za trgovino Chrystia Freeland je najavila, da trgovinski sporazum med EU in Kanado ne bo ratificiran, za to pa javno krivi Evropsko unijo. Slednjo obtožuje, da ne zmore poiskati skupnega dogovora na področju trgovine s tretjimi državami. Med tem pa EU trdi, da dodatna popuščanja niso predmet diskusije.