ZDA naj bi zaradi povečane konkurence s strani Kanade v letošnji sezoni izvozile najmanj pšenice v zadnjih 44-ih letih. Po napovedih WASDE naj bi izvoz v 2015/16 znašal 21,09 mio ton (23,25 mio ton v 2014/15 in 32 mio ton v 2013/14). Zmanjšal se je izvoz na Japonsko, Južno Korejo, Filipine, Nigerijo, Mehiko in Brazilijo.
EU in Kolumbija trenutno proučujeta ekološko zakonodajo druge strani in po Hoganovem mnenju naj bi bil sporazum dosežen v kratkem času. EU izvaža predvsem končne proizvode za potrošnike (vina, žgane pijače, pripravljena živila, otroško hrano, olivno olje). Glavni izvozni produkti Kolumbije v EU pa so banane, kava, palmino olje in sladkor.
Francija išče zaveznice pri pritisku na Komisijo, naj sprejme nove intervencijske ukrepe za pomoč kmetom. Komisiji je predlagala vrsto ukrepov vključno z nadaljnjim zasebnim skladiščenjem prašičjega mesa in uvedbo mehanizma izvoznih kreditov. Razpravo o tem želijo odpreti na Svetu kmetijskih ministrov, ki bo 15. 2. 2016.
Evropsko združenje pridelovalcev mleka EMB je novembra v odprtem pismu predsednika Komisije pozvalo k sprejetju novih kriznih orodij na osnovi prostovoljnega zniževanja proizvodnje mleka. Po Junckerjevih besedah njihova zahteva ni realistična in nima podpore pri glavnih deležnikih sektorja. Poudaril je pomen konstruktivnega dialoga z vsemi deležniki in realističnimi rešitvami, ki so v skladu tudi z odločitvami Evropskega Parlamenta in držav članic.
Embargo na ruske surovine močno vpliva na evropski trg; četudi se bo letos najverjetneje sprostil, se cenovna in količinska razmerja ne bodo vrnila na staro stanje.
Trgovinska zveza, ki zajema Rusijo, Kazahstan in Belorusijo, napoveduje dvig dajatev za uvoz surovega sladkorja iz sedanjih 203 $ na tono na 240 $ na tono. Novost stopi v veljavo meseca marca 2016. Leta 2015 je sicer Rusija uvozila samo 262.800 ton surovega sladkorja, kar je v primerjavi z leti poprej (2014 – 416.500 ton; 2013 – 687.000 ton) bistveno manj.
EU je na poti dobre letine žit v tržnem letu 2016/17 s skupno površino in polji, ki naj bi se izboljšala in povečala v primerjavi s preteklim tržnim obdobjem. Napovedi skupne proizvodnje žit (riž izključen) na osnovi žetve 2016 znašajo 309.021 mio ton, kar je za 1,4 % več v primerjavi s 304.658 mio tonami trenutnega tržnega leta.
Angleški raziskovalni inštitut Pirbright je objavil študijo, katere rezultati naj bi predstavljali pomemben doprinos na področju poznavanja obstojnega virusa aviarne influence H9N2, iz katerega izhajajo tudi številni drugi virusi. Rezultati predstavljene študije bodo v prihodnje lahko zagotovili pripravo novih in izboljšanih cepiva za to bolezen.
Irska je sprejela novo zakonodajo, ki prvič priznava organizacijo proizvajalcev v sektorju govejega mesa. Gre za potezo, ki iz vidika kmetijskega ministra spreminja igro za kmete. Do sedaj so bile priznane organizacije proizvajalcev na področju sadja, zelenjave in mlečnega sektorja. Kmetom je na ta način omogočeno skupno delovanje za prodajo, proizvodnjo in nakup surovin na način, ki ne krši konkurenčnih pravil EU.