V ospredju trgovanja je Francija, ki naj bi dominirala pri prodaji pšenice Alžiriji. Razpis se je gibal pri 50.000 t, končal pa pri skupaj 450.000-840.000 t. Prodajalci so znižali cene na zelo nizkih 178-179 $ na tono, vključno s stroški prevoza. Vrednosti pšenice iz EU sicer padajo že celo leto.
Analitiki trdijo, da je padec cen spodkopan s skrbmi glede bodočih pogodb z Egiptom, ki je velik uvoznik in katerega oskrba je bila in je vezana na dobavo ruske pšenice. Egipt je preklical dva razpisa zaradi previsokih cen. Strokovnjaki trdijo, da se Egipt sicer sooča z nekaterimi težavami, je pa težko spodbuditi povpraševanje, ki bi bilo nujno potrebno.
Odločitev Japonske, da umakne 15 let trajajočo prepoved uvoza govedine z Danske, iz vidika Evropske komisije predstavlja spodbudo tudi za 23 držav članic, ki so še vedno predmet trgovinskih prepovedi oz. omejitev glede izvoza na japonski trg. Japonska je že leta 2001 prepovedala uvoz govedine iz EU iz strahu pred širjenjem BSE. Leta 2013 so zeleno luč za ponovni izvoz dobile Francija, Irska in Nizozemska, leto kasneje pa še Poljska.
Dve nevladni organizaciji, ki delujeta na področju okolja, opozarjata, da bo kar 1 mrd € manj sredstev porabljenih za okoljsko-fokusirane aktivnosti pod okriljem Skupne kmetijske politike (SKP), natančneje Programa razvoja podeželja (PRP) za obdobje 2014-20 v primerjavi z obdobjem 2007-13. Dodajata, da so poleg tega nekateri ukrepi zelo slabi oz. nedefinirani, preobsežni.
Nejasnosti glede politike Velike Britanije na področju kmetijstva po izstopu iz EU se stopnjujejo, kar lahko vodi tudi do padca poslovnega zaupanja. Nekateri strokovnjaki pa trdijo, da bi sicer izstop VB iz EU lahko predstavljal hladen tuš za kmetijstvo te države, kar pa lahko dolgoročno predstavlja in privede tudi do pozitivnih sprememb. Ugotovitve so povzete v novem poročilu z naslovom »Agricultural Implications of Brexit«.
Komisarka za trgovino je sporočila, da države članice pripravljajo seznam kmetijskih proizvodov, za katere želijo da bi bili izključeni iz načrta popolne odprave oz. liberalizacije tarif pod okriljem EU-ZDA trgovinskega sporazuma TTIP (Čezatlantsko trgovinsko in naložbeno partnerstvo). S tem v povezavi se omenjata predvsem mlečni in perutninski sektor.
Osrednji namen sestanka je bila seznanitev s pripravami projektnega predloga na razpisu ADRION, ki jih koordinira Idrijsko-Cerkljanska razvojna agencija. Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij je bila povprašana glede partnerstva glede na to, da je osrednja tema krožno gospodarstvo s poudarkom na živilskopredelovalni industrij. petra.medved@gzs.si
Potekala je letna skupščina članov Sekcije proizvajalcev brezalkoholnih in alkoholnih pijač (SEBAP). V okviru dnevnega reda so bile predstavljene prioritete dela evropskega združenja UNESDA, poročilo o delu Sekcije za leto 2015 in plan dela Sekcije SEBAP z razrezom prispevka za leto 2016. Osrednji del razprave je bil vezan na planiranje aktivnosti na področju komunikacije Zavez odgovornosti in na področju reševanja problematike koncesij za rabo vode v industriji pijač.
Sestanek predstavnikov mlečne verige z ministrom mag. Dejanom Židanom. tatjana.zagorc@gzs.si; barbara.rupnik@gzs.si
Na Svetu za čebelarstvo so bile obravnavane aktualne razmere v pridelavi medu. tatjana.zagorc@gzs.si