Ljubljana, 31. januar 2020 – Člani Strateškega sveta GZS za okolje so na ustanovni seji kritično razpravljali zlasti o predlaganem nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu (NEPN), odprli pa so tudi druga, za gospodarstvo trenutno najbolj pereča okoljska vprašanja, kot so ravnanje z odpadki, vključno s termično obdelavo odpadkov, ter okoljevarstvena dovoljenja.
V okviru razstave Ko zapoje kovina v Narodnem muzeju Slovenije bo v aprilu 2020 organiziran Karierni dan. Dogodek je namenjen tako šolskim svetovalnim delavcem in ravnateljem kot tudi učiteljem naravoslovnih in tehničnih predmetov, ki si želijo pobliže spoznati področje materialov in metalurgije.
Na mednarodnem strokovnem sejmu za tlačno litje, tehnologije, procese in produkte EUROGUSS v Nürnbergu tudi slovenska podjetja.
31. 12. 2019 je vodenje GZS-Združenja kovinskih materialov in nekovin (ZKMN) zaradi upokojitve zaključil dolgoletni sodelavec mag. Martin Debelak. Na mesto direktorice je bila s sklepom Upravnega odbora združenja imenovana koordinatorka SRIP-a MATPRO Vesna Nahtigal z Inštituta za kovinske materiale in tehnologije (IMT), ki je z novim letom prevzela tudi naloge Izvršne direktorice za industrijsko politiko na Gospodarski zbornici Slovenije.
23. decembra 2019 so predstavniki delodajalcev in delojemalcev podpisali Dodatek št. 3 h Kolektivni pogodbi za dejavnost kovinskih materialov in livarn Slovenije.
Zakon uvaja, da se DDV obračuna in plačuje po nižji stopnji 9,5 odstotka od davčne osnove za dobave nekaterega blaga in storitev (podrobnejši opis le-teh je v Prilogi I predmetnega zakona), hkrati pa se uvaja posebna nižja stopnja v višini 5 odstotkov za izbrane dobave blaga in storitev (podrobnejši opis le-teh je v Prilogi VI zakona).
Aktualni minister za okolje in prostor Simon Zajc meni, da bo sprememba Zakona o varstvu okolja »spravila sistem ravnanja z odpadki nazaj na noge«.
Zaključna konferenca mednarodnega projekta RETRACKING bo potekala v petek, 29. novembra 2019, med 10:00 in 14:00, v Dvorani A, 1. nadstropje, GZS, Dimičeva 13, Ljubljana. Vabimo strokovnjake s področja okolja (odpadkov), podjetja, kjer ti odpadki nastajajo pri proizvodnji izdelkov (kot so plovila, letala, gradbeni proizvodi, športna oprema, sanitarna oprema…), uporabnike tovrstnih izdelkov ter zbiralce in predelovalce odpadkov in tudi druge zainteresirane na območju programa Interreg Italija – Slovenija in tudi širše.
Predstavniki Strateškega razvojno-inovacijskega partnerstva Materiali kot končni produkti (SRIP MATPRO) so na posvetu z naslovom »Povezovanje - ključ do konkurenčnosti in kadrov« premierno predstavili modularni izobraževalni program na področju kompozitov.
Zahteve REACH glede snovi, zmesi in izdelkov ne veljajo za odpadke, vendar pa to ne pomeni, da so snovi v odpadkih v celoti izvzete iz uredbe REACH.