Novoustanovljeno Brexit enoto, katere namen je izboljšati in povečati politični vpliv v ključnih prihajajočih mesecih, bo vodil Nick von Westenholz. Enota bo tesno sodelovala z vlado Velike Britanije pri vodenju pogajanj z Brusljem in EU27 ob izstopu iz EU, predvsem kar zadeva področje kmetijstva.
Medtem ko danska vlada pripravlja odhod trgovinske delegacije v to južnoameriško državo, je Danska že prejela dovoljenje za izvoz svinjskega mesa. Dovoljenje je prejelo 22 danskih obratov, ki bodo lahko kolumbijski trg oskrbovali z zamrznjenim svinjskim mesom.
Okoli 2.000 malih in srednje velikih kmetijskih podjetij na Madžarskem bo prejelo do 160 mio € pomoči v okviru sporazuma (COSME), ki ga podpira Bruselj in ki je namenjen spodbujanju konkurenčnosti teh podjetij.
Člani Svetovne trgovinske organizacije (WTO) so pozvali Rusijo glede njenega aktivnega sodelovanja v trgovinskem sistemu WTO, ob tem pa izrazili skrb glede številnih politik te države s področja zdravja, varnosti in drugih ukrepov, ki se nanašajo na kmetijske pridelke in tudi druge izdelke.
Theresa May bo tudi uradno do konca marca 2017 pri Evropski komisiji notificirala namero Velike Britanije po izstopu iz Evropske unije. Izstop je predviden sredi leta 2019. V enem svojih nagovorov je izpostavila tudi označevanje živil v luči aktualnih pobud na ravni EU in nekaterih držav članic, ki bo pač prilagojeno nacionalnim potrebam in zahtevam.
Trg z žiti zaključuje enega bolj stabilnih mesecev. Pri pšenici je glavni fokus na kakovosti pridelka, medtem ko je v primeru koruze največ govora o močnem mednarodnem povpraševanju, še posebej glede koruze iz ZDA.
Prvi primer pojava afriške prašičje kuge v Moldaviji bi lahko povzročil tudi skorajšnjo širitev v sosednjo Romunijo. Moldavija bo poleg zaščitnih ukrepov uvedla tudi informiranje javnosti za osveščanje o tej bolezni.
Mednarodni svet za žita (IGC) v napovedi za 2016/17 znižuje globalni pridelek koruze, pridelek pšenice pa naj bi se še naprej zviševal kljub manjšemu pridelku v EU. Več pšenice naj bi pridelale Avstralija, Kanada, Kitajska in Kazahstan.
V zadnjem tednu septembra je EU odobrila izvozna dovoljenja za 469.000 ton mehke pšenice, kar je precej nad lanskimi količinami. Glavne izvoznice so Romunija, Francija in Nemčija.
EU in ZDA pogajalci se bodo v New Yorku udeležili 15. kroga pogajanj za sporazum TTIP, med drugim pa bo v Atenah potekal tudi kongres evropskih kmetov v organizaciji Copa-Cogeca.