Ne glede na to, da so številni kmetje iz Velike Britanije glasovali za izstop iz EU, je vse več glasnih pozivov z njihove strani, naj se ohrani stopnja finančnih podpor kot je veljala do sedaj. Pozivi so namenjeni predvsem vladi in drugim političnim odločevalcem, ki ne smejo dopustiti, da bi zaradi izstopa iz EU kmetijski sektor Velike Britanije preveč trpel.
Evropski komisar za kmetijstvo je prvič jasno navedel nekaj možnih scenarijev, kaj se bo dogajalo na mejah po izstopu Velike Britanije iz EU. To bodo občutili predvsem britanski izvozniki kmetijskih pridelkov, še posebej tisti iz Severne Irske. Evropski komisarji namreč prejemajo vse več pisnih vprašanj s področja trgovine s strani članov EP, ki želijo pojasnila, kaj bo realno v praksi predstavljal izstop Velike Britanije iz EU.
Člani Evropskega parlamenta (EP) se strinjajo, da se mora kmetijska politika EU poenostaviti in preoblikovati, zato da bodo imeli kmetje na voljo ustrezna orodja za izboljšati svojo konkurenčnost in za ustvarjanje novih delovnih priložnosti na podeželju. To je glavno sporočilo poročila, ki ga je osnoval francoski član EP in ki nosi naslov »Kako lahko Skupna kmetijska politika izboljša nastajanje delovnih mest na podeželju?«.
Nadaljnje združevanje v industriji semen in kmetijskih kemikalij bi temeljito spremenilo trg s temi proizvodi. To bi potencialno negativno vplivalo na kmete, potrošnike in inovatorje ter tudi na varnost in stabilnost agroživilske verige.
Nova raziskava Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) kaže, da se vranični prisad pojavlja v državah, kjer se spreminjajoče vremenske razmere lahko potencialno povečujejo.
Na strokovnem srečanju v okviru Bio tehnološkega tedna v Bruslju je bilo poudarjeno, da so gensko spremenjeni pridelki ključnega pomena za boj proti lakoti v svetovnem merilu. Nacionalne vlade EU naj bi zato morale podpreti predpise, ki spodbujajo njihovo pridelavo v Evropi.
Ruske pošiljke žita skokovito naraščajo zaradi velikega pridelka, toda Moskva želi izpolniti tudi svoje dolgoročne ambicije za izvoz mesa.
Tri leta po škandalu s konjskim mesom v EU novo poročilo iz Nizozemske kaže, da so goljufije s hrano še vedno razširjene. Potrošniki so pogosto prevarani in plačajo višjo ceno za proizvode, ki niso to, za kar so deklarirani.
V času priprav na naslednjo ministrsko konferenco decembra 2017 je vprašanje nepravičnih nacionalnih podpor v kmetijskem sektorju eden od glavnih izzivov Svetovne trgovinske organizacije (WTO).
Zdi se, da se Velika Britanija pripravlja na ohranitev EU carinskih tarif ob izstopu iz EU. Nadaljevali bodo z izpolnjevanjem svojih obveznosti v mednarodnem trgovinskem sistemu, vendar to ne izključuje uvedbe liberalnejše trgovine v prihodnosti.