Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij

Arhiv: GZS-Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij gostila ugledne strokovnjake s področja biogospodarstva

Ljubljana, 6. in 7. maj 2019 - GZS-Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij je gostila delegacijo predstavnikov različnih raziskovalnih in gospodarskih inštitucij, ki sodelujejo na evropskem projektu AlpBioEco. Glavni namen projekta je identificirati potenciale biogospodarstva v alpskem prostoru vzdolž verig vrednosti za jabolka, orehe in zelišča. Projekt je sofinanciran s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj preko programa Območje Alp.

V začetku tedna je v Ljubljani potekal sestanek projektnih partnerjev AlpBioEco. Sestanka so se udeležili partnerji iz Avstrije, Francije, Italije, Nemčije in Slovenije. Glavne teme dvodnevnega srečanja so bile priprava publikacije analize verig vrednosti za jabolka, orehe in zelišča, razvoj novih poslovnih modelov za verige vrednosti in pilotno testiranje razvitih modelov. Na sestanku je bila predstavljena metodologija za izvedbo delavnic posameznih verig vrednosti, s pomočjo katerih bo potekala določitev poslovnih modelov, namenjenih majhnim in srednje velikim kmetijskim in živilskim podjetjem. Poslovni modeli za eko-inovativne proizvode bodo nato v okviru tretjega delovnega paketa, katerega vodilni partner je GZS-Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij testirani znotraj kmetijskih in živilskih podjetij alpske regije. Za udeležence dvodnevnega srečanja je bil organiziran tudi ogled muzejske zgodovine in proizvodnje piva podjetja Pivovarna Laško Union d.o.o. ter predstavitev podjetij Mirosan d.o.o. in Mirovita d.o.o., kjer so si udeleženci lahko ogledali sadovnjake jablan ter prostore, kjer poteka predelava sadja.

Več informacij o projektu: