Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij

Novice


Aktualne novice 15. 6. - 19. 6. 2026

Objavljen Aneks h Kolektivni pogodbi za kmetijstvo in živilsko industrijo Slovenije
V petek, 29. maja 2026 je bil v Uradnem listu št. 788/2026 objavljen Aneks št. 4 h Kolektivni pogodbi za kmetijstvo in živilsko industrijo Slovenije (Uradni list RS, št. 186/21, 94/22, 43/24 in 105/25). 

Aneks je začel veljati z dnem objave v Uradnem listu Republike Slovenije in se prične uporabljati s 1. 8. 2026.

Aneks št. 4 h kolektivni pogodbi za kmetijstvo in živilsko industrijo Slovenije prinaša spremembe na naslednjih področjih: Aneks iz pogodbe črta šifro Standardne klasifikacije dejavnosti 81.300. Natančneje se opredeljuje plača, določene so najnižje osnovne plače za posamezne tarifne razrede za 174 ur in začetek njene veljavnosti. Na novo je določena višina prehrane med delom, prevoza na delo in z dela, nadomestil za službeno potovanje v Sloveniji. Na novo je določen dodatek za skupno delovno dobo in dodatek za delovno dobo pri zadnjem delodajalcu. Aneks opredeljuje poskusno delo in pravico do odklopa. Spreminja materialne pogoje za sindikalno delo in dodaja novo poglavje varnosti in zdravja pri delu. 

Več o vsebini objavljenega Aneksa št. 4 v prilogi


Povezani ustvarjamo prihodnost

Gospodarska zbornica Slovenije je začela kampanjo »Povezani ustvarjamo prihodnost«. Kampanja je nadaljevanje prizadevanj celotne GZS za uveljavitev ukrepov iz »Made in Slovenia 2035« za izboljšanje poslovnega okolja v Sloveniji.  Več o kampanji izveste tukaj.


22. junija 2026 se izteka javno posvetovanje za novi NEPN 2030–2040

Vsa splošna in strokovna javnost ter vsi zainteresirani deležniki lahko podate svoje mnenje glede dolgoročnih scenarijev za novi NEPN 2030 – 2040 do 22. junija 2026 prek spletnega vprašalnika ter tako aktivno prispevate k oblikovanju energetske in podnebne prihodnosti Slovenije.

 

Slovenija je začela pripravo novega Celovitega nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN) za obdobje 2030–2040, skupaj s pripadajočimi strokovnimi podlagami. NEPN predstavlja osrednji strateški dokument države, ki opredeljuje cilje, politike in ukrepe na področju energetike in podnebja ter usmerja razvoj Slovenije v prihodnjih desetletjih. Določa ključne usmeritve na področjih, kot so zmanjševanje emisij toplogrednih plinov, povečanje deleža obnovljivih virov energije, energetska učinkovitost ter energetska varnost, hkrati pa pomembno vpliva na prihodnje investicije v infrastrukturo, promet, industrijo in stavbe.

 

Spletno posvetovanje temelji na  dokumentu za posvetovanje, odzivi pa se zbirajo prek  spletnega vprašalnika, ki vključuje strukturirana in odprta vprašanja. Zbrani prispevki bodo sistematično analizirani ter vključeni v odzivno poročilo, ki bo predstavljalo izhodišče za nadaljnje strokovne razprave. Več informacij o pripravi NEPN je na voljo na portalu: Nacionalni energetski in podnebni načrt 2030–2040.


Povabilo podjetjem za sodelovanje v Visoki delegaciji EU v Mehiki

Evropski komisar za kmetijstvo in razvoj podeželja Christophe Hansen bo vodil visoko delegacijo EU na uradnem obisku v Mehiki. Gospodarska misija na visoki ravni, ki bo osredotočena na kmetijstvo in živilstvo, bo potekala od 16. do 19. novembra 2026 v Ciudad de Mexicu. Sodelovanje slovenskih proizvajalcev mesnih in mlečnih izdelkov, vina, piva, brezalkoholnih pijač, olivnega olja, sadja, zelenjave in slaščic  v visoki delegaciji evropskega komisarja za kmetijstvo v Mehiki je lahko priložnost za povečanje dostopa do mehiškega trga.

 

V delegaciji bo lahko sodelovalo do 115 podjetij, ki proizvajajo predvsem izdelke iz govejega, svinjskega in perutninskega mesa, mlečne izdelke, vino, pivo in brezalkoholne pijače, olivno olje, sadje in zelenjavo, predelane kmetijske proizvode in slaščice.

 

Interes za sodelovanje lahko podjetja predložite do 30. 6. 2026 preko povezave.

 

Končni izbor predstavnikov podjetij bo temeljil na kategoriji izdelkov in geografski uravnoteženosti delegacije in velikosti podjetij (prednost bodo imela zlasti mala in srednje velika podjetja). Upoštevala se bo tudi sposobnost podjetij za mednarodno poslovanje. Čeprav je glavni cilj misije srečanje z ustreznimi političnimi sogovorniki na visoki ravni, bi dnevni red v skladu z „Vizijo za kmetijstvo in prehrano“ vključeval razpravo o prihodnjem sodelovanju med EU in Mehiko na področju agroživilskih politik, olajševanju izvoza agroživilskih proizvodov EU v Mehiko (vključno z reševanjem ovir SPS - sanitarni in fitosanitarni ukrepi), promociji ekoloških proizvodov EU in geografskih označb, trajnostnem kmetijstvu ter novih priložnostih za agroživilski sektor EU. Drug pomemben vidik obiska bo povečanje dostopa agroživilskih proizvodov EU na trg in stiki med evropskimi in mehiškimi podjetji, ki delujejo v agroživilskem sektorju.

 

V primeru prijave prosimo podjetja, da obvestite Zbornico kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS, da bomo  lahko obvestili FDE – Food Drink Europe.

Fotogalerija





 

Arhivi

Prijava na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.