Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij

Arhiv: Vabilo

Copy of Invitation

VABILO

Spoštovani,

Vabimo vas, da se udeležite spletnega dogodka na visoki ravni z naslovom

»POLNOZRNATI IZDELKI: SPREMEMBA ZA ZDRAVJE LJUDI IN OKOLJE -
ALI LAHKO SLOVENSKE IZKUŠNJE SPODBUDIJO EVROPO, DA SE OSREDOTOČI NA VODILNI PREHRANSKI DEJAVNIK TVEGANJA
,

ki bo potekal v torek, 9. novembra 2021 ob 14. uri
preko spletne platforme ZOOM.

Na dogodku, ki ga organizirata GZS-Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij in
Whole Grain Initiative, bodo sodelovali oblikovalci politik, akademiki in predstavniki zdravstva. Razprava bo potekala o polnozrnatih izdelkih, ki predstavljajo pomemben del uravnotežene in trajnostne prehrane ter o političnih pobudah, ki prispevajo
k večjemu uživanju polnozrnatih izdelkov med potrošniki v Evropi.
Svoje poglede bodo predstavili tudi mednarodni predstavniki
Evropskega parlamenta, Evropske komisije, ministrstev ter ostalih organizacij.
Dogodek bo potekal v času predsedovanja Slovenije Svetu EU, zato bo poseben poudarek na slovenskih dobrih praksah in ukrepih za povečanje uživanja polnozrnatih izdelkov med potrošniki ter strategiji Evropske komisije "Od vil do vilic."
Dogodek bo predstavljal priložnost za izmenjavo praks in znanja
tudi za udeležence iz drugih delov sveta.

Udeležba na dogodku je brezplačna, potrebna pa je prijava.
Prijava je možna do ponedeljka, 8. novembra 2021.
Link za prijavo in program dogodka je dostopen spodaj.
Dogodek bo potekal v angleškem jeziku.

Dodatne informacije:

Dea Zavadlav: dea.zavadlav@gzs.si

Ali veste, da:

• uživanje 2-3 porcij (približno 50 g) polnozrnatih žit na dan lahko zmanjša tveganje za razvoj srčno-žilnih bolezni za 20 % ali nekaterih vrst raka za 17 %.
  • raziskave kažejo, da lahko uživanje polnozrnatih žit zmanjša tveganje za razvoj debelosti pri otrocih do 40 %.
  • je bil glede na raziskavo globalnega bremena bolezni (GBD) v letu 2017 nizek vnos polnozrnatih žit vodilni dejavnik tveganja za kronično nenalezljive bolezni v skoraj vseh regijah Svetovne zdravstvene organizacije in je celo presegel nizek vnos sadja in zelenjave.