Vodenje Združenja proizvajalcev v sodobnih rastlinjakih prevzel Kristjan Magdič
Aktivnosti v letu 2024, napovedane aktivnosti za leto 2025 in izvolitev novega vodstva so bile osrednje teme decembrske skupščine Združenja proizvajalcev v sodobnih rastlinjakih, ki je potekala v Renkovcih. Vodenje združenja za naslednji dve leti prevzema Kristjan Magdič iz podjetja Paradajz.
Med ključne aktivnosti v letu 2024 gre izpostaviti zelenjadarski posvet na AGRI, ki je potekal v sodelovanju z SDBP, karierne dneve za agronome na Biotehniški fakulteti, Freshfel dogodek v Bruslju, usklajevanje meril za intervencije SKP na področju zelenjadarstva, neformalno srečanje z Varuhom odnosov v verigi preskrbe s hrano o razvoju zelenjadarstva v Sloveniji in številne druge aktivnosti.
V letu 2025 bo v ospredju priprava specifikacije »Izbrana kakovost-Slovenija« za zelenjavo, strategija razvoja vrtnarstva v Sloveniji, priprava Zelenjadarskega posveta na AGRI ter organizacija strokovne zelenjadarske ekskurzije na Nizozemsko. V drugem delu so udeleženci prisluhnili aktivnostim ministrstva, ki so vezane na pridelavo zelenjave, zlasti na področju razpisov v okviru Strateškega načrta SKP in priprave strategije razvoja zelenjadarstva v Sloveniji.
Sestanek Združenja za mlinarstvo Povzetek dela združenja v letu 2024, pregled tržnega poročila 2025 Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja in aktivnosti združenja v letu 2025 so bile v ospredju sestanka Združenja za mlinarstvo, ki je potekal v Ljubljani. Člani so se seznanili z aktivnostmi v letu 2024, kjer bi bilo v ospredju usklajevanje in priprava vzpostavitve sheme izbrana kakovost Slovenija za žitni sektor, sprememba pravilnika o tržnem informacijskem sistemu za žita, dostop do sredstev skupne kmetijske politike in podaljšanje začetka delovanja deforestacijske uredbe za leto dni, kar bo podjetjem omogočilo boljšo pripravo na nove zahteve. Govorili so tudi o implementaciji aneksa 2 h kolektivni pogodbi za kmetijstvo in živilsko industrijo, novem obračunu omrežnin in posledično višjih stroških za energijo, zakonodaji o kritični infrastrukturi in težavah pri izvajanju novega Pravilnika o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri premeščanju bremen. Nova generalna sekretarka združenja je postala mag. Jana Ramuš. Člani so si po končanem sestanku ogledali Žitovo pekarno na Viču.
Predstavitev izhodišč novega Zakona o kmetijstvu Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je deležnikom predstavilo izhodišča za pripravo novega Zakona o kmetijstvu, ki bo v javno obravnavo posredovan predvidoma konec januarja 2025. Glavna poglavja in podpoglavja zakona bodo razdeljena v temeljne določbe, načrtovanje razvoja kmetijstva in podeželja, ureditev posebnosti upravnega postopka, zbirke podatkov, sistem znanja in inovacij v kmetijstvu, inšpekcijski nadzor, kazenske določbe, prehodne in končne določbe. Zakon naj bi podrobneje opredelil definicijo kmeta, poenostavil postopke za pridobitev dovoljenja za opravljanje dopolnilne dejavnosti na kmetiji, natančneje bodo opredeljene pristojnosti upravljavskih teles, obseg, usmerjenost in izvajanje ukrepov kmetijske politike ter dodane vsebine na področju podnebja, energije in tal. Podrobneje se bo uredila uporaba napredni tehnologij v upravnem postopku, celovito uredile zbirke podatkov s posodobljenimi in novimi evidencami. Zakon bo opredelil natančno tudi sistem znanja in inovacij v kmetijstvu AKIS, raziskovalno - inovacijsko dejavnost in javne službe na področju kmetijstva. Ministrstvo je deležnikom predstavilo tudi okvirno časovnico sprejemanja zakona.
Vrh slovenskega gospodarstva tudi o prehranski varnosti Vrh gospodarstva je osrednjo pozornost namenil varnosti. V ospredju so bile energetska, prehranska in kibernetska varnost, ki so ključni temelji suverenosti države – tudi Slovenije in s tem temelji gospodarske varnosti in ekonomske suverenosti. Brez neodvisnosti in obvladovanja lastnih virov ni mogoče zagotoviti suverenosti, se je strinjalo prek 450 udeležencev 19. Vrha slovenskega gospodarstva, ki ga je organizirala GZS. Na okrogli mizi so svoje poglede na različne varnosti soočili Martin Novšak, strokovnjak za energetiko in dolgoletni direktor GEN energije, Toni Balažič, predsednik uprave Panvita, Beno Ceglar, generalni direktor podjetja NIL, ter minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han. Razpravo je komentiral tudi Ali Žerdin, urednik in novinar Dela. Ob koncu dogodka je sledil povzetek deset konkretnih sklopov ukrepov, oblikovanih na podlagi razprave, z izvedbo katerih želimo prispevati k večji konkurenčnosti in gospodarski varnosti Slovenije in so zapisani v obliki Deklaracije 19. Vrha slovenskega gospodarstva, ki je bila poslana Vladi RS. Več o vrhu gospodarstva in vsebini deklaracije na povezavi.
Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.