Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij

Arhiv: Nobelova nagrada za mir 2020

Med letošnjimi 318 kandidati je Nobelovo nagrado za mir prejel Svetovni program za hrano, specializirana agencija organizacije Združenih narodov.

Ustanovljena je bila leta 1961 in vsako leto razdelijo 15 milijard obrokov. Povprečna cena obroka znaša 0,61 dolarja. Prizadevajo si, da hrano kupujejo čim bliže državi, v kateri zagotavljajo prehransko pomoč. Hrano dovažajo s 100 letali, 30 ladjami in 5.600 tovornjaki. Agencija šteje 90.000 članov osebja, od tega jih je 90 % nameščenega v državah, kjer zagotavljajo pomoč. V lanskem letu so za izvedbo svojih aktivnosti zbrali 8 milijard dolarjev, delovali so v 88 državah in pomagali 97 milijonom ljudi.

V letu 2019 je 135 milijonov ljudi trpelo za posledicami lakote. Kljub temu, da je eden od ciljev Agende za trajnostni razvoj do leta 2030 odprava lakote, zagotavljanje prehranske varnosti in boljše prehrane ter spodbujanje trajnostnega kmetijstva.

Največja krizna žarišča, kjer je od pomoči Svetovnega programa za hrano odvisnih 43,4 milijona ljudi so v Afriki, in sicer v Južnem Sudanu, Nigeriji, Nigru, Burkina Fasu in Maliju. Vzroki za nastalo prehransko krizo v Afriko so kombinacija spopadov, drugih notranjih nestabilnosti v državah in posledic podnebnih sprememb. Drugo največje krizno žarišče, kjer pomoč v prehrani potrebuje 20 milijonov ljudi je v Jemnu. Sledi ji Sirija, kjer tovrstno pomoč potrebuje 9,3 milijonov ljudi in kjer je v zadnjega pol leta njihovo število naraslo za 1,4 milijona.

Najprestižnejšo Nobelovo nagrado je Svetovni program za hrano prejel za njegova prizadevanja v boju proti lakoti in za vzpostavitev pogojev za mir na območjih konflikta s prizadevanjem za izboljšanje prehranske varnosti na teh območjih.

Po besedah Dana Smitha, direktorja stockholmskega Inštituta za raziskovanje miru, je prehranska varnost temelj za človeško varnost in blaginjo. Predsednica norveškega odbora za podelitev Nobelove nagrade za mir Berit Reiss-Andersen je v obrazložitvi pojasnila, da je ravno pomanjkljiva prehranska varnost tesno povezana z razlogi, da prihaja do konfliktov. Poleg tega je tudi COVID-19 pandemija še dodatno okrepila razloge, da je bila nagrada dodeljena prav Svetovnemu programu za hrano. S pojavom novega koronavirusa konec lanskega leta, naj bi se namreč podvojilo število prebivalstva na svetu, katerega preživetje bo odvisno od pomoči v hrani.

Več si preberite v uradnem sporočilu za javnost.