Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij

Novice


Aktualne novice 27. 5. – 31. 5. 2024

Objavljen aneks h Kolektivni pogodbi za kmetijstvo in živilsko industrijo

V Uradnem listu RS z dne, 24. maja 2024 je bil objavljen Aneks št. 2 h Kolektivni pogodbi za kmetijstvo in živilsko industrijo Slovenije. Aneks prinaša spremembe glede dodatka za delovno dobo, spreminja najvišje osnovne plače v okviru tarifne priloge, določa nove vrednosti prehrane med delom, prevoza na delo in z dela, višino jubilejnih nagrad, solidarnostne pomoči in regresa za letni dopust. Več na povezavi.

 

Sestanek Združenja proizvajalcev krmil

Predstavitev Uredbe o proizvodih, ki ne povzročajo krčenja gozdov (EUDR) s strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, je bila osrednja točka sestanka tehnologov v okviru Združenja proizvajalcev krmil. Uredba se neposredno nanaša tudi na proizvajalce krmil, saj določene krmne sestavine izvirajo iz držav, kjer je krčenje gozdov izrazit problem. V nadaljevanju so bile udeležencem predstavljene tudi druge novosti v krmni zakonodaji.  

 

Sestanek na temo pobude za prepoved reje v kletkah

Izmenjava mnenj in pogledov stroke, rejcev prašičev in proizvajalcev jajc do pobude »Slovenija proti kletkam« je bila osrednja tema sestanka, ki ga je organizirala GZS – Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij s predstavniki rejcev, stanovskih organizacij in strokovnih ter izobraževalnih inštitucij.

 

Predstavili so stanje po sektorjih, izmenjali strokovne poglede na preoblikovanje, predstavili prednosti in slabosti takih rej in se strinjali, da je potrebno k takim spremembam pristopiti postopoma z ustreznim prehodnim obdobjem in ustrezno finančno podporo države. Posebej je treba paziti, da ne ogrozimo razvoja slovenskih rejcev prašičev in perutnine ter jajc s strožjimi pogoji, kot veljajo na ravni EU. Za konkurečnost potrebujejo rejci stabilno in predvidljivo poslovno okolje. Dogovorili so se za nadaljnje aktivnosti, ki jih bodo peljali do ministrstva in širše javnosti.

 

Seja Sveta za kmetijstvo in podeželje

Izpad prihodka pri pridelavi pšenice v letu 2023, zviševanje zahtev glede dobrobiti živali na EU ravni ter zemljiška politika za državna zemljišča so bile teme seje Sveta za kmetijstvo in podeželje. Člani Sveta so se seznanili s kalkulacijami za pridelavo pšenice v letu 2023 in izmenjali mnenja glede predloga pomoči temu sektorju.

 

Člani Sveta so se seznanili tudi z informacijami glede pobude za prepoved reje v kletkah ter stanjem predlogov zakonodajnih aktov EU v zvezi z zviševanjem zahtev na področju dobrobiti živali. Razprava na Svetu je tekla zlasti o opuščanju obogatenih kletk pri kokoših nesnicah in prepovedi vkleščanja svinj v porodnih boksih. Prisotni člani Sveta so opozorili, da je treba na ravni EU zagotoviti primerljivost med državami. Predlagali so tudi, da se ob obravnavi predlogov aktov EU sočasno preuči vpliv na ekonomski položaj slovenskih rejcev ter okrepi sodelovanje s stroko na področju novih tehnologij reje. Sprejet je bil tudi dogovor o rednem informiranju deležnikov glede razvoja te zakonodaje na EU ravni in bolj poglobljeni obravnavi tega področja v prihodnje, med drugim tudi na Svetu za kmetijstvo in Svetu za živinorejo.

 

Na dnevnem redu seje je bila tudi zemljiška politika za državna zemljišča, predvsem z vidika upravljanja zakupov kmetijskih zemljišč v lasti RS v prihodnje. Vsi prisotni so se strinjali, da gre za zelo zahtevno vsebino, kjer bo treba zastaviti strukturiran proces priprave in usklajevanja predlogov sprememb. Pričakovati je intenziven dialog z deležniki in stroko za doseganje čim širšega soglasja. Hkrati je treba predloge rešitev oblikovati ob upoštevanju dolgoročnih strateških ciljev slovenskega kmetijstva.

 

Trajnost, kadri, digitalizacija in mednarodni razvoj pekarstva

Trajnost ima svojo ceno, je bilo poudarjeno na kongresu Mednarodnega pekarskega združenja AIBI v Hamburgu, vendar lahko s sodelovanjem vseh deležnikov oskrbne verige hitreje dosežemo cilje in znižamo stroške dvojnega prehoda.

 

Evropska komisija je izdala smernice za uporabo člena 210 a iz Uredbe o skupni ureditvi kmetijskih trgov, ki omogoča izključitev iz konkurenčnih pravil kadar deležniki sodelujejo za namen doseganja skupnih trajnostnih ciljev. Sporočilo Komisije – Smernice Komisije o izključitvi iz člena 101 Pogodbe o delovanju Evropske unije za dogovore kmetijskih proizvajalcev o trajnostnosti v skladu s členom 210a Uredbe (EU) št. 1308/2013 (europa.eu).

 

Trajnostno delovanje lahko prinaša številne prednosti za podjetja, vendar si morajo pri tem zastaviti realne cilje. Trgovski sektor med drugim spodbuja zmanjševanje količine embalaže in odpadne hrane ter razvija različne aplikacije, ki potrošnikom med nakupom omogočajo spremljanje ogljičnega odtisa. Mnenje potrošnikov je vedno bolj pomembno, pri čemer se poleg cene upoštevajo tudi kakovost ter trajnostni in zdravstveni vidik proizvodov.

 

Pomanjkanje ustreznega kadra za delo v pekarski industriji je prisotno tako v Evropi kot drugih delih sveta. Za motiviranje zaposlenih so pomembni ustrezni delovni pogoji ter razumevanje individualnih potreb.

 

Uporaba umetne inteligence postaja vedno bolj pomembna tudi v živilski industriji. Omogoča večjo učinkovitost procesov (napovedovanje povpraševanja, upravljanje inventarja, kontrola kakovosti, učinkovita raba virov, zmanjševanje odpadka) in trženja (vključevanje potrošnikov, personalizirano trženje, ciljane promocije) ter hitrejši razvoj novih izdelkov (napovedovanje trendov, inovativni okusi, arome in teksture, trajnostne sestavine in funkcionalne recepture).

 

Kruh ima kot eno najbolj tradicionalnih živil pomembno vlogo v prehrani svetovnega prebivalstva, ki naj bi do leta 2050 doseglo 10 milijard. AIBI kongres je namenjen tudi okrepitvi povezav med pekarskimi združenji in podjetji iz glavnih svetovnih regij.

Fotogalerija





 

Arhivi

Prijava na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.