Združenje slovenskih vinarjev o izjemno nizki letini
Letošnji izpad pridelka grozdja je med 30 in 60 % odvisno od vinorodnega okoliša zaradi izrednih vremenskih razmer in zlate trsne rumenice je opozorilo Združenje slovenskih vinarjev pri GZS – Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij na skupnem sestanku, ki je potekal na GZS. Pridelek je glede na zadnje petletno povprečje v primerjavi z letošnjim letom za tretjino nižji. Letine so bile zadnje tri leta zelo slabe, zato so kleti prazne, obseg vinogradniških površin pa se je v zadnjih letih iz 18.000 ha vinogradov skrčil na 14.000 ha vinogradov.
Skrbi jih vse večje opuščanje vinogradov, ki je posledica razmer v sektorju in negotovosti, ki se napovedujejo na področju zmanjševanja rabe fitofarmacevtskih sredstev, ekstremnih vremenskih razmer in evropske protialkoholne politike. Zato so pozvali pristojna ministrstva in Vlado RS, da prisluhne težavam vinogradnikov in vinarjev in nemudoma zagotovi finančno pomoč sektorju, ki je v Sloveniji izjemnega gospodarskega pomena za razvoj turizma, gastronomije in obdelanega podeželja. Pozvali so tudi k hitremu in učinkovitemu sistemskemu reševanju težav ob naravnih nesrečah, kjer bi prizadeti hitreje prišli do potrebne pomoči.
Kaj prinaša deforestacijska uredba
Predstavitev Uredbe o omogočanju dostopnosti nekaterih primarnih in drugih proizvodov, povezanih s krčenjem gozdov (»Deforestacijske uredbe«) je bila osrednja tema spletnega dogodka, ki ga je GZS – Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij skupaj z Ministrstvom za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano organizirala za svoje člane. Vsebina uredbe zadeva oljno palmo, sojo, les, govedo, kakav, gumo in kavo ter druge proizvode iz priloge I. Uredba določa obvezni postopek potrebne skrbnosti za vse gospodarske subjekte in trgovce, ki blago dajejo na trg, omogočajo dostopnost na trgu ali izvažajo s trga EU.
Pravila se uporabljajo tudi za več pridobljenih proizvodov, kot so čokolada, pohištvo, pisarniški papir in nekateri proizvodi na osnovi palmovega olja (ki so na primer sestavine proizvodov za osebno nego). Gospodarski subjekti bodo morali izslediti primarne proizvode, ki jih prodajajo, do zemljišča, na katerem so bili proizvedeni. Nova pravila naj bi hkrati preprečila podvajanje obveznosti in pripomogla k zmanjšanju upravnega bremena za gospodarske subjekte in organe. Dogodek se je zaključil z razpravo in vprašanji udeležencev.
Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.