Sejem Foodex Japonska
Gospodarska zbornica Slovenije, Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in Javna agencija SPIRIT Slovenija so organizirali za predstavnike slovenskih podjetij s področja proizvodnje kmetijskih in živilskih izdelkov vladno-gospodarsko delegacijo na Japonsko ter predstavitev slovenskih podjetij na sejmu FOODEX v Tokiu. Na paviljonu Slovenije se je na sejmu predstavilo 22 živilskih podjetij iz sektorjev vina, piva, žganih pijač, mineralnih vod, olj in kisov, mesnin in medu. Gospodarska delegacija je štela preko 30 poslovnežev.
Proizvajalci bioplina o podporni shemi
Zakon o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije (ZRSOVE-1), posodobljena podporna shema za proizvodnjo električne energije in nova podporna shema za nadgradnjo proizvodnje bioplina v biometan so bile osrednje teme sestanka Sekcije proizvajalcev bioplina pri GZS – Zbornici kmetijski in živilskih podjetij. Na sestanku so se dogovorili o nadaljnjih aktivnostih sekcije v zvezi z izpostavljenimi problematikami.
Člani delovne skupine o predlogu Zakona o sredstvih za gnojenje
Delovna skupina je ponovno začela z razpravo in podajanjem pripomb na predlog Zakona o sredstvih za gnojenje. Med drugim predlog Zakona ureja področje sredstev za gnojenje, ki niso opredeljena v že obstoječi zakonodaji, in sicer gnojila, sredstva za apnenje, izboljševalce tal, rastne medije, inhibitorje, rastlinske biostimulante in mešanice sredstev za gnojenje. Na sestanku so bile obravnavane posamezne določbe osnutka predloga posameznih členov zakona. Pomembno je, da se zakon čimprej sprejme, saj je njegova vsebina vezana tudi na Zakon o kmetijstvu, ki je trenutno v javni obravnavi. Poleg zakona bo potrebno sprejeti tudi pravilnik, ki bo podrobneje opredeljeval posamezna določila zakona.
Posvet »Prihodnost kmetijstva in hrane v luči novih izzivov«
Predstavitev Vizije EU za kmetijstvo in hrano, pričakovane usmeritve prihodnjega večletnega finančnega okvirja EU in njegove posledice za skupno kmetijsko politiko, razmišljanja o izzivih in priložnostih s področja okolja in podnebja ter pričakovanja državljanov o prihodnosti kmetijstva in kmetovalcev so bile osrednje teme posveta, ki ga je organiziralo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Direktor direktorata za kmetijstvo in razvoj podeželja pri Evropski komisiji Wolfgang Burtscher je podrobneje predstavil vsebino vizije, ki bo prihodnji razvoj skupne kmetijske politike v EU usmerjala ob upoštevanju različnih potreb kmetijstva in pričakovanj širše družbe. Evropska unija spoznava, da je prehranska varnost ključni izziv Evrope, zlasti v luči vojne v Ukrajini in naravnih katastrof. Kmetijstvo in prehrano je treba zagotoviti po vsej Evropi, pri načrtovanju in viziji pa bo upoštevala teritorialne vidike.
Vizija EU temelji na štirih stebrih: kako poskrbeti, da bo kmetijstvo za mlade privlačno; kako zagotoviti konkurenčnost in odpornost agroživilskega sektorja; kako zagotoviti uravnoteženost med ekonomskim vidikom na eni strani ter bojem proti podnebnim spremembam in ohranjanju biodiverzitete na drugi strani ter kako zagotoviti pravičnost za vse deležnike. S subvencijami se bo podpiralo tiste, ki to najbolj potrebujejo, to so mladi kmetje ter majhne in srednje kmetije.
Največji izziv za prihodnost bo prihodnji proračunski okvir. Denarja je vedno manj, EU se sooča z novimi izzivi, kot sta zahtevi po oboroževanju in digitalizaciji. Ministrica je poudarila, da poleg evropskega okvira Slovenija potrebuje tudi bistveno bolj jasen nacionalni strateški okvir razvoja kmetijstva. Torej okvir, ki bo upošteval nacionalne specifike, naravne danosti, strukturo kmetijstva v Sloveniji in ki bo jasneje določil nacionalne prioritete in cilje. Dogodek je pomenil začetek procesa za pripravo strokovnih podlag in izhodišč za slovensko Vizijo, ki bo nastajala v procesu dialoga z deležniki. Več o dogodku na povezavi.
Odprt je natečaj Odlično živilsko podjetje 2025
Časnik Finance v sodelovanju z Zbornico kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS ponovno odpira natečaj »Odlično živilsko podjetje«. Z njim krepimo pomen slovenske živilske industrije in podjetij ter jih predstavljamo širši javnosti, izbiramo primere dobre prakse ter jih postavljamo za zgled. Izbor poteka v kategorijah: mikro/malo podjetje, srednje/veliko podjetje in posebno priznanje.
Za dodatna pojasnila sta na voljo sodelavki Financ Jana Petkovšek Štakul, jana.petkovsek@finance.si in Maja Tanko, maja.tanko@finance.si.
Več o natečaju in prijavi na Finance - www.finance.si
Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.