Bioplinarji ministra pozvali k pripravi podporne sheme
Brez bioplinarn se bo Slovenija utapljala v odpadkih je bilo glavno sporočilo članov Sekcije proizvajalcev bioplina pri GZS – Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij na sestanku sekcije, ki se jo je udeležil tudi minister za okolje, podnebje in energijo s sodelavci. Zbiranje, predelava in obdelava organskih odpadkov, proizvodnja obnovljivih virov energije in proizvodnja digestata kot visokokakovostnega organskega gnojila so ključne funkcije slovenskih bioplinarn, ki pripomorejo k čistejšemu okolju, večji energetski samooskrbi in vračanju dragocenih hranil nazaj v kmetijska tla. Vse teh funkcij pa ni mogoče izvajati brez učinkovite državne podporne sheme.
Bioplinarji že več let opozarjajo na neustreznost obstoječe podporne sheme, saj je le-ta prenizka glede na stroške proizvodnje. Tudi dolgoletne obljube o vzpostavitvi podporne sheme za proizvodnjo biometana še niso obrodile sadov, zato so člani Sekcije proizvajalcev bioplina ministru predstavili posledice morebitnega zaprtja slovenskih bioplinarn. Minister se je strinjal, da slovenske bioplinarne potrebujejo ustrezno in dinamično podporno shemo, da bodo lahko še naprej učinkovito izvajale svojo dejavnost. Opozoril je, da je za pridobitev podpornih shem s strani države potrebno trajnostno poslovanje, ki ne ogroža okolja in ne vznemirja lokalnega prebivalstva. Člani Sekcije proizvajalcev bioplina že danes poslujejo po teh načelih, zato bodo naslednji koraki sekcije usmerjeni v predstavitev njihovih dobrih praks.
Skupščina Združenja slovenskih pivovarn
Kampanja za povečanje relevantnosti sektorja pivovarstva v Sloveniji, nadaljnje aktivnosti projekta BeerPass Slovenia, sodelovanje članov na različnih dogodkih z namenom večje prepoznavnosti članov ter dajatve sektorja pivovarstva so bile teme letne skupščine Združenja slovenskih pivovarn pri GZS – Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij. Skupščina se je zaključila s potrditvijo poročila o delu združenja v letu 2024 in plana dela za leto 2025.
S predstavniki UVHVVR o zaščitnih sredstvih za sadjarstvo
Pogovor o seznamu zaščitnih sredstev, ki so nujno potrebna za nemoteno pridelavo sadja v Sloveniji je bil v ospredju sestanka članov združenja za sadjarstvo, tehnologov iz sadjarskih podjetij in koordinatorja javne službe v sadjarstvu s predstavniki Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Na sestanku je bila s strani pridelovalcev izpostavljena problematika ukinjanja aktivnih snovi in umika zaščitnih sredstev s trga, kar pridelovalce sadja postavlja v nekonkurenčen položaj. Kontaktni fungicidi, insekticidi, sredstva za redčenje in herbicidi za zatiranje koreninskih izrastkov so sredstva, ki jih slovenski sadjarji nujno potrebujejo. Predstavniki UVHVVR so poudarili, da je pri reševanju te problematike potrebno sodelovanje s predstavniki Javne službe zdravstvenega varstva rastlin in javne službe kmetijskega svetovanja.
Natečaj Odlično živilsko podjetje 2025
Časnik Finance v sodelovanju z Zbornico kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS ima odprt natečaj »Odlično živilsko podjetje«. Z njim krepimo pomen slovenske živilske industrije in podjetij ter jih predstavljamo širši javnosti, izbiramo primere dobre prakse ter jih postavljamo za zgled. Izbor poteka v kategorijah: mikro/malo podjetje, srednje/veliko podjetje in posebno priznanje.
Prijave so odprte do 31. marca 2025.
Za dodatna pojasnila sta na voljo sodelavki Financ Jana Petkovšek Štakul, jana.petkovsek@finance.si in Maja Tanko, maja.tanko@finance.si.
Več o natečaju in prijavi na Finance - www.finance.si
Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.