Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) ostro zavrača namigovanja, da naj bi se z Ministrstvom za finance na načelni ravni uskladila glede vsebine davčne »reforme«. Predlog davčne »reforme« ne reformira, temveč ponovno povečuje obremenitev gospodarstva.
Večina reprezentativnih delodajalskih združenj nasprotujejo takšni davčni »reformi« in zahteva reformo, ki bo razbremenila gospodarstvo in s tem dodatno okrepila konkurenčnost slovenskih podjetij ter povečala zanimanje investitorjev. Zato nas čudi, da ministrstvo za finance še naprej javno poudarja načelno usklajenost z delodajalskimi organizacijami, čeprav te podpore nima.
Vseskozi javno ponavljamo, da potrebujemo odločno reformo, ki bo celovita in bo znižala obremenitev zaposlenih in gospodarstva. Predlog ministrstva za finance tega ne prinaša. Nasprotno. Gospodarstvo bo bolj obremenjeno, samo manjši delež gospodarstva in javni sektor pa bo imel od takšnega predloga neposredne koristi. Kljub številnim pogovorom in kljub predstavljenim strokovnim izhodiščem s konkretnimi predlogu za znižanje javne porabe (Skupni predlog GZS in ZDSS za davčno reformo) pa je jasno, da Vlada gospodarstvu še vedno ne daje prednosti, čeprav so prav uspešni gospodarski rezultati ključno prispevali k stabilizaciji javnih financ.
Naj tudi javni sektor odslej sam sebi krije višje plače z boljšo prerazporeditvijo mase plač. Tako kot se pričakuje, da gospodarstvo plača za razbremenitev plač nekaterih svojih zaposlenih s tako imenovanim davčnim prestrukturiranjem.
Apetiti javnega sektorja prehitevajo zmožnosti gospodarstva in lahko kaj kmalu ponovno povečajo luknjo v javne blagajne. Namesto, da bi več naredili na konkurenčnosti gospodarstva z znižanjem določenih obremenitev, ki lahko državo pripravijo na novo krizo, z večjim zaposlovanjem, investiranjem in večjim izvozom, še vedno raje delimo, pa četudi smo zaradi tega vsi na slabšem. Znižajte javno porabo, gospodarstvo je svoje že plačalo.
Marjan Mačkošek, Predsednik GZS: »Razočarani smo, ker Vlada ni našla nobenega prostora za razbremenitev gospodarstva, medtem ko istočasno dobivamo podatke o rasti plač v javnem sektorju.«