Stališča in komentarji

Stališča in komentarji


EK optimistična, s premalo opozorili za oblikovanje javno-finančnih rezerv za nova obdobja suhih krav

Napoved Evropske komisije o 2,3% rasti BDP je med najbolj ambicioznimi med inštitucijami in odraža nadpovprečna pričakovanja o močni rasti izvoza in investicij. Za razliko od EK v Analitski skupini SKEP GZS ocenjujemo gospodarsko rast v višini 2,1% . Ocenjujemo, da projekcije EK tveganj v mednarodnem okolju, rekordne vrednosti delnic in obveznic na finančnih trgih ne vključuje v zadostni meri. Zato s tem v zvezi na GZS izražamo bojazen v zvezi s preveč optimističnimi napovedmi, zaradi katerih se časovno in vsebinsko odmikajo potrebne reforme, večajo pa se nerealna pričakovanja po rasti plač.

Arhiv: Prva konferenca Slovenija 5.0

18. maja bomo storili prvi korak proti Manifestu za slovensko industrijo, ki bo jeseni objavljen na Vrhu slovenskega gospodarstva. Na ta dan bo 1. konferenca projekta Slovenija 5.0 z naslovom Pospešimo razvoj slovenske industrije.

Arhiv: Ključne zahteve iz Memoranduma MSP

Memorandum MSP, ki je plod aprilske Konference MSP v organizaciji Podjetniško trgovske zbornice pri GZS, je kot posebej prioritetne izpostavil tri zahteve.

OECD konservativen v napovedih, opozorila ostajajo

Navzgor popravljena ocena OECD gospodarske napovedi za Slovenijo v primerjavi z jesensko napovedjo je bila pričakovana. Z oceno rasti v višini 1,8 % v 2015 in 1,9 % v naslednjem letu je OECD še vedno med bolj konservativnimi. Njegova ocena zasebne porabe, ki naj bi se okrepila za zgolj 0,3 %, je občutno nižja kot to menijo ostali analitiki (0,9 %). Tudi investicije naj bi v letošnjem letu porasle za 2,3 %, za 1 odstotno točko manj kot menijo ostali analitiki.

Redefinicija minimalne plače - grožnja delovnim mestom

V javnosti odmeva zahteva sindikatov po spremembi zakona o minimalni plači, pri čemer naj bi svoj predlog predstavili v torek, 5. maja 2015. Gospodarska zbornica Slovenije ne pristaja na nikakršno redefinicijo minimalne plače v smislu izločitve dodatkov na pogoje dela, saj so stroški dela v Sloveniji že tako previsoki. V tem trenutku bi to pomenilo ogrožanje številnih delovnih mest, kar je povsem v nasprotju s težnjo politike, pa tudi gospodarstva, po povečanju števila delovno aktivnega prebivalstva in zaposlovanju mladih ter dolgotrajno brezposelnih.

Nacionalni reformni program še brez motorja

V osnutku Nacionalnega reformnega program je nekaj nastavkov za višjo konkurenčnost in boljše poslovno okolje, vendar bistveno premalo za odločnejši razvojni zagon.

Arhiv: Maja 1. konferenca Slovenija 5.0

V prvi polovici maja bo 1. konferenca projekta Slovenija 5.0. Ključni referati na konferenci bodo: Potenciali slovenske industrije, Sodobno grozdenje za industrijski preboj, Razvojno povezovanje podjetij z raziskovalnimi ustanovami in Vpliv naprednih tehnologij na proizvodne procese prihodnosti. Avtorji referatov prihajajo iz analitske skupine SKEP pri GZS, mednarodne svetovalne hiše AT Kearney in nekaterih vodilnih slovenskih podjetij, kot so Lek, Kolektor, Gorenje. Kot je znano, je projekt Slovenija 5.0 posvečen razvoju slovenske industrije in vseh z njo povezanih dejavnosti. Na Vrhu slovenskega gospodarstva oktobra na Brdu pri Kranju pa bomo s pomočjo članov strateške skupine objavili tudi Manifest industrijske politike.

Arhiv: Davčna reforma za boljše poslovno okolje, ne le za polnjenje proračuna

GZS pozdravlja napoved davčne reforme, vendar opozarja na ključni cilj, to je atraktivnejše poslovno okolje.

Arhiv: Na Vrhu malega gospodarstva o zavezah Vlade in Junckerjevem planu

Letošnji Vrh malega gospodarstva bo 12. maja. Znani so prvi obrisi programa. Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo bo izbralo deset prednostnih ukrepov iz AgendeMG 2014, ki jih namerava uresničiti do maja 2016. Obenem bodo na letošnjem Vrhu malega gospodarstva predstavljane spremembe pri dostopu mikro, malih podjetij in podjetnikov do financ. Roger Havenith, vodja enote za finančne instrumente pri generalnem direktoratu za gospodarske in finančne zadeve Evropske komisije, pa bo predstavil, kaj si malo gospodarstvo lahko obeta od Junckerjevega naložbenega plana.

GZS: letošnja rast BDP zelo težko nad 2 %

Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) ocenjujemo, da bo gospodarska rast v letošnjem letu znašala okoli 1,5 %, morda tudi nekoliko več, zelo težko pa nad 2 %. Ekonomska politika mora zaradi še vedno velikih negotovosti sprejeti ukrepe za večjo konkurenčnost poslovnega okolja in brzdati javno porabo.