Stališča in komentarji

Zakaj potrebujemo razvojno partnerstvo treh generacij?

Prvič po drugi svetovni vojni se spopadamo s tveganjem, da bodo mlajše generacije slabše preskrbljene kot njihovi starši.

100 mio € več za infrastrukturo

Ministrstvo za infrastrukturo bo prihodnje leto za strateško infrastrukturo namenilo 829 milijonov evrov, kar je dobrih sto milijonov evrov več kot letos.

Premier, ministri in prvaki političnih strank na Vrhu slovenskega gospodarstva

Nastavki za razvojno partnerstvo treh generacij 2018-25 so objavljeni. Ukrepi in cilji za dobrobit gospodarstva, mladih, aktivne populacije in generacije 55+ bodo temelj za diskusijo na Vrhu slovenskega gospodarstva.

Za več reda v gradbeništvu

Sprejem novega gradbenega zakona bo prinesel več reda na trg ponudnikov gradbenih storitev in zavaroval izvajalce, ki izpolnjujejo minimalne pogoje za izvajanje gradbenih del pred nelojalno konkurenco.

Lepotna napaka slovenske zgodbe o uspehu

»BDP je bil v letošnjem drugem četrtletju za odsto- tek večji v primerjavi s predkriznim vrhom, a s precej drugačno strukturo in nekaterimi neizkoriščenimi potenciali za rast. Ti so povezani predvsem z dele-žem investicij v BDP, ki vidno zaostaja za povprečjem evrskega območja, kar je neobičajno za gospodarstvo v fazi dohitevanja razvitejših tekmecev.« Gospodarska in financna gibanja, Banka Slovenije, oktober 2017

Proračunski presežek že v 2018, pomanjkanje kadrov izziv

Osnutek proračuna za leto 2018 je dobro pripravljen: namesto 305 mio EUR primanjkljaja, kot je bilo prej predvideno, naj bi imeli celo presežek v višini 50 mio EUR. Po drugi strani naj bi za maso plač v sektorju država namenili 3 % več kot je bilo predvideno. S tem se sicer nekoliko slabša struktura izdatkov, kar ne obeta zadostnih razvojnih sredstev. Zato priporočamo Vladi, da poskuša najti več sredstev v proračunu za razvojne namene.

Nastavki Razvojnega partnerstva treh generacij

Gospodarska zbornica Slovenije skupaj z Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije, sindikatom Pergam – konfederacijo sindikatov Slovenije, Obrtno zbornico Slovenije in Združenjem delodajalcev Slovenije pospešeno pripravlja nastavke za Razvojno partnerstvo treh generacij 2018-25.

Nov korak k boljši oskrbi z elektriko

Na severnem Primorskem je bila izvedena razbremenitev razdelilne transformacijske postaje (RTP) Kobarid, da se je napajanje vasi med Tolminom in Kobaridom v celoti preneslo na RTP Tolmin.

Ne raste samo BDP, ampak rastejo tudi plače

Gospodarska zbornica Slovenije ugotavlja, da so plače že lani rasle, rastejo pa tudi letos, in to ne le nominalno, temveč tudi realno.

Država ukinja možnost, da državljan opravi več postopkov na enem mestu in ne ščiti državljanov pred prevarami z manipulacijo kilometrskih števcev

Sekcija pooblaščenih trgovcev in serviserjev z motornimi vozili, ki deluje v okviru GZS-Podjetniško trgovske zbornice, z zaskrbljenostjo ugotavlja, da država neutemeljeno ukinja registracijske organizacije in ni pripravljena sprejeti učinkovitih, sorazmernih, odvračilnih nediskriminatornih ukrepov, da bi preprečila manipulacije števcev v vozilih. Z neustrezno ureditvijo področja bo državljanom povzročila dodatne poti in nanje prenesla breme goljufov, ki se okoriščajo z manipulacijo kilometrskih števcev v vozilih.