Podjetniško trgovska zbornica

Arhiv: Enotna evropska storitvena E kartica

Evropska komisija pričela z obravnavo predloga Uredbe o uvedbi evropske storitvene e – izkaznice.

Namen izkaznice je zmanjšati ovire pri čezmejnem poslovanju, predvsem z vidika dolgotrajnosti postopkov preverjanja, zagotavljanja uradne dokumentacije, ki omogoča poslovanje na trgih drugih držav članic  EU.

Nekaj ključnih poudarkov:

• E-izkaznica je predvidena kot prostovoljna izkaznica
    • Zagotovljen bo enotni večjezični obrazec
    • Postopek bo elektronski
    • Podjetje, ki želi opravljati storitve v drugi državi članici bo izpolnilo v obrazec v svojem jeziku, preverjanje in potrjevanje se bo v večini zgodilo v državi sedeža tega podjetja-

Informacije, ki so predvidene:

• Matična in davčna številka, naziv – firma podjetja
    • Določitev storitve, ki se bo opravljala
    • Datum ustanovitve
    • Dodatni pogoji, ki jih mora izpolnjevati v domači državi (če gre recimo za regulirano dejavnost)
    • Informacije o dobrem imenu
    • Informacija o zavarovanju odgovornosti

Dokumentacija, ki se bo priložila je lahko kopija, ali scan. Ne sme se zahtevati kakšne dodatne overitve  ali apostile, temveč zadošča kopija dokumenta, ki se jo priloži (naloži v e aplikacijo)

Plačilo ne sme preseči dejanskih stroškov za preverjanje (upravna taksa)

Veliko informacij se nanaša na zavarovanje, predvsem višino kritja, morebitne škode, ki so se že uveljavile v preteklih 5 letih, čas sklenitve zavarovanja itd. (to bodo morale zagotoviti zavarovalnice v obliki potrdila). E izkaznica ne bo posegala v davčno zakonodajo, socialna zavarovanja ali zakonodajo s področja delovnega prava.

V zvezi s predlogom uredbe zbiramo pripombe, predloge za izboljšave, pomisleke in tudi vprašanja, ki se vam porajajo glede tega. Predloge podjetnikov bomo zbrali v uradno stališče in jih posredovali pristojnemu ministrstvu, saj bo morala Slovenija že zelo kmalu zavzeti tudi uradno stališče do tega predloga, lahko pa že v tej fazi dosežemo, da se do določenih vprašanj ustvari zadržek. Prosimo vas tudi za oceno, ali bi vam uvedba storitvene e-izkaznice olajšala čezmejno poslovanje in znižala stroške.

Prosimo vas za predloge, komentarje mnenja najkasneje do 29.3.2017 na naslov ptz@gzs.si