Podjetniško trgovska zbornica

Pogosta vprašanja in odgovori o ukrepih na davčnem področju za blažitev posledic koronavirusa

Finančna uprava RS je objavila odgovore na pogosta vprašanja o ukrepih na davčnem področju za blažitev posledic koronavirusa.

Nove pristojnosti Tržnega inšpektorata RS

Zakon o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo (v nadaljevanju ZIUZEOP), ki bo predvidoma začel veljati 11. aprila 2020, določa tudi nove pristojnosti nadzora Tržnemu inšpektoratu RS.

Paketni poslovni računi za podjetnike in mikro podjetja

V banki Sberbank so za podjetnike in mikro podjetja pripravili posebno ponudbo paketnih poslovnih računov, ki so prilagojeni mikro podjetjem s prihodki do 1 milijona evrov in vključujejo najpogostejše bančne storitve v tem segmentu. Paketni računi so zasnovani glede na različen obseg poslovanja. Ponudba je namenjena tudi novoustanovljenim podjetjem, ki so »mlajša« od 12 mesecev.

Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji

Zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije COVID-19 je Vlada Republike Slovenije na podlagi Zakona o nalezljivih boleznih izdala odlok, s katerim je začasno prepovedala ponudbo ter prodajo blaga in storitev neposredno potrošnikom na območju Republike Slovenije, z določenimi izjemami.

Ukrepi MDDSZEM za ublažitev in zajezitev posledic pandemije

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je objavilo povzetek ukrepov, ki so bili sprejeti v okviru širšega Zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic epidemije nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) za državljane in gospodarstvo in so namenjeni omilitvi posledic pandemije.

Smernice za paket ukrepov za pomoč prebivalstvu in gospodarstvu

Vlada je na na seji 23. marca sprejela Smernice z naborom ukrepov za omilitev posledic "korona" epidemije za državljane in gospodarstvo, ki so podlaga za pripravo t.i. zakonskega protikorona paketa.

Zapisnik 1. izredne seje UO PTZ

Upravni odbor PTZ se je v luči izrednih razmer 17. marca letos sestal na izredni seji in oblikoval predloge ukrepov za blažitev posledic korona virusa.

Skupaj ohranimo zaposlitve

Zavedamo se pomena dolgoročne zaposlenosti in pomena delovne aktivnosti prebivalstva. Zato Upravni odbor Podjetniško trgovske zbornice predlaga Vladi RS, da gospodarstvu, v smislu bodočega zagotavljanja delovnih mest, omogoči nadaljevanje aktivnosti tudi po končani ogroženosti širjenja virusa. Pričakujemo, da bo država pri sprejemanju vseh ukrepov v zvezi z epidemijo in kasneje ob ponovnem vzpostavljanju gospodarstva posebej upoštevala posebnosti mikro, malih in srednjih podjetij, zadrug in samostojnih podjetnikov, saj le-ti ukrepe in posledice obvladujejo na specifičen način.

Ukrepi na področju plač in prispevkov

Državni zbor je sprejel Zakon o interventnih ukrepih na področju plač in prispevkov. Zakon uvaja možnost delnega povračila nadomestila plače v primeru začasnega čakanja na delo, povračilo celotnega nadomestila plače v primeru individualno odrejene karantene in odlog plačila prispevkov za samozaposlene.

Garancije Sklada za bančne kredite s subvencijo obrestne mere - P1 plus 2020

Slovenski podjetniški sklad je objavil razpis P1 plus 2020 – Garancije za bančne kredite s subvencijo obrestne mere. Z zaradi blažitev posledic koronavirusa pa je razpis letos še dodatno prilagojen.