Podjetniško trgovska zbornica

Arhiv: Predlog direktive o skupnih pravilih za spodbujanje popravila blaga in o spremembi Uredbe (EU 2017/2394 ter direktiv (EU) 2019/771 in (EU) 2020/1828 - zaprosilo za mnenje

Evropska komisija je dne 22.3. 2023 objavila Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o skupnih pravilih za spodbujanje popravila blaga in o spremembi Uredbe (EU) 2017/2394 ter direktiv (EU) 2019/771 in (EU) 2020/1828 (v nadaljnjem besedilu: predlog direktive).

S predlogom se bo zagotovilo, da bo popravilo v primerjavi z zamenjavo za potrošnike dostopnejše in stroškovno učinkovitejše. Poleg tega se bo zaradi večjega potrošniškega povpraševanja po popravilu razcvetel sektor popravil, proizvajalci in prodajalci pa bodo spodbujeni k razvoju bolj trajnostnih poslovnih modelov. Predlog uvaja pravico do popravila za potrošnike v okviru zakonske garancije kot tudi po njenem izteku. V okviru zakonske garancije bodo morali prodajalci potrošniku ponuditi popravilo, če to ne bo dražje od zamenjave izdelka, po izteku zakonske garancije pa bodo potrošniki imeli na voljo nov sklop pravic in orodij, zaradi česar bo popravilo izdelka zanje enostavnejša in cenejša možnost.

SEZNAM PRAVNIH AKTOV UNIJE, KI DOLOČAJO ZAHTEVE GLEDE POPRAVLJIVOSTI

1. Gospodinjski pralni in pralno-sušilni stroji v skladu z Uredbo Komisije (EU) 2019/20231

2. Gospodinjski pomivalni stroji v skladu z Uredbo Komisije (EU) 2019/20222

3. Hladilni aparati z neposredno prodajno funkcijo v skladu z Uredbo Komisije (EU) 2019/20243

4. Hladilni aparati v skladu z Uredbo Komisije (EU) 2019/20194

5. Elektronski prikazovalniki v skladu z Uredbo Komisije (EU) 2019/20215

6. Varilna oprema v skladu z Uredbo Komisije (EU) 2019/17846

7. Sesalniki v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 666/20137

8. Strežniki in izdelki za shranjevanje podatkov v skladu z Uredbo Komisije (EU) 2019/4248

9. [Mobilni telefoni, brezžični telefoni in tablični računalniki v skladu z Uredbo Komisije (EU) .../…9]«

MGTŠ je pristojno za oblikovanje predloga stališča RS glede predloga direktive in načeloma podpira cilje, ki jih predlog direktive zasleduje. Stališče RS je še vedno v oblikovanju in bo dokončno oblikovano, ko bo ministrstvo prejelo mnenja vseh deležnikov.

Da bo ministrstvo lahko pripravilo uradno stališče RS, ki bo ustrezno odražalo interese in stališča vseh deležnikov, vas vljudno prosimo, da vaše stališče oziroma oceno navedenega zakonodajnega predloga posredujete najkasneje do ponedeljka, 17. aprila na elektronski naslov ptz@gzs.si.

Vaše predloge bomo na Podjetniško trgovski zbornici združili in pripravili utemeljitve, katere bomo posredovali na Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport.

Za sodelovanje se vam že vnaprej najlepše zahvaljujemo.

DIREKTIVA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

PRILOGI k Predlogu direktive Evropskega parlamenta in Sveta