Podjetniško trgovska zbornica

Arhiv: Letni delovni program dela Evropske komisije in zmanjšanje zahtev glede poročanja - rok do 13.11.2023

V okviru aktivnosti na področju stebra I- konkurenčno poslovno okolje vas obveščamo, da je Evropska komisija objavila Letni delovni program dela Komisije. Pri tem poudarjajo močno zavezo osredotočiti se predvsem na zmanjšanje zahtev glede poročanja za podjetja.

Evropska komisija v prilogi k delovnemu programu natančno opredeljujejo dodatne predloge za zmanjšanje in racionalizacijo obveznosti poročanja. V okviru tega so že bili posredovani zakonodajni predlogi s strani Eurochambres, katerega član je tudi GZS. Pri tem je Evropska komisija je že upoštevala nekaj predlogov. Namreč, od 20 predlaganih zakonodajnih predlogov, jih je posredoval Eurochambres, je na seznamu Komisije navedenih 5 v okviru naslednjih dokumentov:

• Direktiva 96/71/ES o napotitvi delavcev na delo v okviru opravljanja storitev;
    • Direktiva (EU) 2021/2101 o spremembi Direktive 2013/34/EU (računovodska direktiva);
    • Uredba o taksonomiji;
    • Direktiva (EU) 2022/2464 o spremembi Uredbe (EU) št. 537/2014, Direktive 2004/109/ES, Direktive 2006/43/ES in Direktive 2013/34/EU glede poročanja o trajnostnem razvoju podjetij;
    • Uredba (EU) 2019/2152 o evropski statistiki podjetij, s katero se razveljavlja 10 pravnih aktov na področju statistike podjetij.

Z namenom pridobitve dodatnih informacij o identifikaciji zahtev glede poročanja v zakonodaji EU, ki se lahko odpravijo ali racionalizirajo, je Evropska komisija objavila 6-tedenski poziv za predloge (dostopno na naslednji povezavi: Administrative burden – rationalisation of reporting requirements (europa.eu)).

Rationalisation of reporting requirements_SL.pdf

COM_2023_638_1_EN.pdf

COM_2023_638_1_annexes_EN.pdf

ECH priorities on EC WP 2024.pdf

Z namenom, da se v postopek sprejemanja administrativne razbremenitve glede poročanja vključi tudi stališče slovenskega gospodarstva in pridobi tudi dodatne predloge, ki jih lahko zastopamo tudi na evropski ravni, vas vabimo k posredovanju predlogov in mnenj priloženemu dokumentu. Vaše morebitne predloge in mnenja nam lahko posredujete do 13. novembra 2023  na naslov: ptz@gzs.si.