Arhiv: Delo na domu, stališče GZS

Stališča in komentarji GZS

Delo na domu

GZS je sodelovala na torkovem posvetu o delu na domu v organizaciji MDDSZ. V tripartitni razpravi na okrogli mizi je Metka Penko Natlačen, namestnica direktorja Pravne službe GZS, predstavila stališče GZS in njenega Strateškega sveta za kolektivno dogovarjanje, da je oblika dela na domu za gospodarstvo, predvsem za nekatere dejavnosti, izredno pomembna. Prav tako pomeni pomembno posodabljanje oblik dela, ki jih digitalizacija prinaša. V tem okviru je Penko Natlačen poudarila tudi izjavo GZS o podpori pravice do odklopa, ki jo je GZS oblikovala v kontekstu varstva pri delu in pravice do počitka.
GZS se zaveda, da je, kot pravi, korak pred prakso, saj je že leta 2020 sprejela priporočila za ureditev dela na domu v KP dejavnosti gospodarstva. Nekatere kolektivne pogodbe dejavnosti so temu že sledile, druge te vsebine pripravljajo za pogajanja. Sem sodi natančna opredelitev vsebine pogodbe o delu na domu in nadomestila za uporabo delovnih sredstev delavca. GZS je v zadnjih dveh letih organizirala Dan delodajalca z nosilno temo o delu na domu in izdala revijo DELODAJALEC z naslovom Delo na domu/na daljavo in pravica do odklopa. S svojimi izhodišči je zbornica tudi tvorno sodelovala v delovni skupini ESS za pripravo sprememb ZDR-1 v zvezi z delom na domu. Poročilo o delu te delovne skupine je že pripravljeno za obravnavo na ESS.