Na portalu SPOT je na voljo nov, zelo aktualen e-postopek, ki omogoča podjetnikom in podjetjem oddajo elektronske vloge za subvencijo ob nakupu novega električnega vozila.
Delodajalske organizacije, članice ESS, smo bile neprijetno presenečene, da je bil v ponedeljek na dopisni seji vlade obravnavan in potrjen predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki prinaša dodatne obremenitve za gospodarstvo. Tak predlog je tudi v nasprotju z obljubami vlade, ki je ob napovedi reform kot enega od ciljev navedla ravno razbremenitev stroškov dela.
Delodajalske organizacije, članice Ekonomsko-socialnega sveta, smo bile v ponedeljek preko medijev seznanjene z enostransko potezo Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti o začetku javne obravnave predloga novele Zakona o delovnih razmerjih. Potezo ministrstva razumemo kot povsem nesprejemljivo in neobičajno, saj pogajalska skupina, imenovana na podlagi sklepa Ekonomsko socialnega sveta (ESS), uradno ni zaključila s pogajanji. Ministrstvo, pristojno za delo, kot varuh socialnega dialoga, s tem dejanjem ponovno krši temeljna pravila delovanja ESS kot tudi dogovor o načelih dela pogajalske skupine ESS. Delodajalska stran je bila v teh pogajanjih v izrazito neenakopravnem položaju in izigrana, saj so bila ministrova zagotovila in dogovori o pogajanjih dokončno prekršena. Zato ostro nasprotujemo takšnemu ravnanju, ki onemogoča socialni dialog, iskanje kompromisov in doseganje čim širšega konsenza o predlaganih zakonodajnih rešitvah.
MGTŠ je obseg razvojnih sredstev za letošnje leto iz napovedanih 304,9 milijona evrov povečalo na 339,2 milijona evrov. Dodatna sredstva bodo namenjena za podporo zagonskim in hitro rastočim podjetjem ter inovativnim podjetjem.
»Velikih korakov na bolje v kratkem času ne bomo dosegli, ker gre za kompleksne zadeve ... Najbolj boli, da tam, kjer bi lahko hitro ukrepali, ne ukrepamo,« je bil jasen predsednik GZS in dodal, da »Vlado moti, da je GZS in jaz osebno kot predstavnik vseh članov GZS glasen, kritičen, ampak vedno korekten.« Vabljeni k ogledu.
Kako bodo managerji uporabljali novega kopilota? Kaj se bo zgodilo s podjetji, ki bodo zamudila z uporabo umetne inteligence? Kaj se bo zgodilo z managerji, ki ne bodo uporabljali umetne inteligence? O teh in podobnih vprašanjih bodo razpravljali Tibor Šimonka, doc. dr. Barbara Toplak Perovič, Nuša Pavlinjek, Devid Palčič, izr. prof. dr. Matej Mertik in prof. dr. Matjaž Gams.
Gospodarstveniki, podjetniki in raziskovalci so pod sloganom »Greenovated in Slovenia« govorili o prepoznavnosti Slovenije v tujini, prodiranju podjetij na tuje trge, tržnih nišah za inovativne in visokotehnološke rešitve ter priložnostih za podjetja v mednarodnem razvojnem sodelovanju.
Se zaradi drugih obveznosti niste uspeli udeležiti slavnostne podelitve priznanj za najboljše inovacije severnoprimorske regije 2023, ki smo jih na GZS SPGZ podelili v sredo, 21. junija 2023? Vabljeni k ogledu celotnega dogodka.
GZS Severno Primorska gospodarska zbornica, Nova Gorica je podelila priznanja najboljšim inovatorjem v regiji. Podelili so 3 zlate, 7 srebrnih in 5 bronastih priznanj. Vse tri z zlatim priznanjem nagrajene regionalne inovacije so se uvrstile v tekmovanje za najvišje nagrade na nacionalni ravni, ki bodo podeljene na Dnevu inovativnosti 19. septembra.
Prehod v nizkoogljično nevtralno družbo bo možen le z revolucionarno tehnološko prenovo industrije, ki bo podprta s temeljnimi spremembami v načinih proizvodnje, distribucije in porabe energije. Spremembe bodo tako korenite, da EU v tem kontekstu govori o tretji industrijski revoluciji. Eden pomembnejših energentov, ki bi pomenili preskok na tem področju, je zeleni vodik, ki bo omogočil večjo energetsko neodvisnost od klasičnih fosilnih goriv ter ohranitev konkurenčnosti ključne industrije, so se strinjali udeleženci konference, organizirane v sklopu priprave Promocijsko vertikalnega pospeševalnika na področju vodikovih tehnologij.