Karnet za motorna vozila

Carnet de Passages en Duane - Karnet je carinski dokument, ki se še zahteva v določenih državah Afrike, Azije, Južne Amerike kot tudi v Avstraliji in Novi Zelandiji za začasni uvoz cestnih motornih vozil brez plačila carinskih dajatev. Uporablja se lahko za več držav v času veljavnosti in velja največ eno leto. Karnet ne predstavlja zavarovanja za motorno vozilo.

AMZS v Ljubljani.

Osnova za izdajo karneta so carinske konvencije organizacije Združenih narodov (1954 in 1956). Karnet izdajata mednarodni organizaciji AIT - Alliance Internationale de Tourisme in FIA - Federation Internationale de l'Automobile, katerih članica je Avto-moto zveza Slovenije (AMZS). S karnetom izdajatelj jamči, da bodo, v primeru zahtevka carinskega organa, plačane carinske dajatve in pristojbine, če se motornega vozila ne bo izvozilo iz države v roku, navedenem v karnetu. Voznikom priporočamo, da se pred potovanjem pravočasno pozanimajo, če je za državo, kamor so s svojim vozilom namenjeni, potreben AIT/FIA karnet.

Več informacij >>>