Novice


Arhiv: Brezplačna orodja in delavnice za spremljanje in razumevanje okoljske zakonodaje

Brezplačna orodja in delavnice za spremljanje in razumevanje okoljske zakonodaje

Zakonska ureditev okoljske odgovornosti in načelo »onesnaževalec plača« določata, da mora vsak, ki s svojo poklicno aktivnostjo povzroči okoljsko škodo, le-to na lastne stroške tudi sanirati in okolje povrniti v prvotno stanje. Za boljše razumevanje zahtev okoljske zakonodaje in izboljšanje učinkovitosti preventivnih ukrepov so bila v okviru projekta EcoLex Life razvita štiri nova orodja, ki jih lahko brezplačno koristite na portalu EcoLex – www.ecolex.si. Projekt EcoLex Life, katerega glavna nosilka je družba Tax-Fin-Lex d.o.o., je sofinanciran s strani Ministrstva za okolje in prostor ter evropskega finančnega mehanizma LIFE.

  1. EcoClipping

Enostavno spremljanje zakonodajnih in drugih novosti s področja varstva okolja, ki jih v obliki elektronskega sporočila vsak teden prejmete na e-naslov ali ogledate v arhivu. Več o EcoClippingu >>

  1. Zbirka predpisov - Zakonodaja

Najobsežnejša podatkovna zbirka okoljskih predpisov. Poleg ažuriranih čistopisov so vam v zvezi s posameznim predpisom na voljo tudi dodatne informacije in sodna praksa. Več si oglejte tukaj >>

  1. Okoljski vodič

Pomoč pri prepoznavanju, razumevanju in zadovoljevanju zahtev okoljskih predpisov. Vse razlage so povezane na trenutno veljavno zakonodajo - s klikom pridete do besedila. Zakonodaja se sproti ažurira! Vstopite v vodič >>

  1. Orodje za oceno okoljskih tveganj

Preprosta brezplačna interaktivna aplikacija. Pomoč pri prepoznavanju tveganj za nastanek okoljske škode in morebitnih dodatnih stroškov sanacijskih ukrepov v okviru instituta okoljske odgovornosti. Navedeno predstavlja ključne informacije za obvladovanje okoljskih in finančnih tveganj. Izpolnite interaktivni vprašalnik >>

Dodatno se lahko v mesecu septembru in oktobru udeležite tudi več brezplačnih delavnic, ki se bodo nanašale na proizvajalčevo razširjeno odgovornost, okoljsko odgovornost, inšpekcijski nadzor in preventivno ravnanje v izogib povzročitvi okoljske škode:

·         17.9.2019 - Okoljska in proizvajalčeva razširjena odgovornost, Hiša EU, Dunajska 20, Ljubljana

Ob prihajajočih spremembah Zakona o varstvu okolja bo tokratna delavnica namenjena proizvajalčevi razširjeni odgovornosti in predstavitvi razlik med proizvajalčevo razširjeno in okoljsko odgovornostjo. Delavnica bo potekala od 9:30 do 12:30.

·         26.9.2019 - Zavarovanje okoljske odgovornosti, Tax-Fin-Lex d.o.o., Železna cesta 18, Ljubljana

Skladno z ZVO-1 in načelom »onesnaževalec plača« morajo podjetja, ki povzročijo okoljsko škodo, to na lastne stroške tudi sanirati in okolje povrniti v prvotno stanje. Poleg stroškov sanacijskih ukrepov jih pogosto doletijo tudi odškodninski zahtevki zaradi posledic na zdravju ljudi in premoženju tretjih oseb. Na delavnici bo govora o civilnopravnih, upravnopravnih in kazenskopravnih posledicah povzročitve okoljske škode, možnostih zavarovanj okoljske odgovornosti v Sloveniji ter drugih oblikah finančnega jamstva. Predstavljeni bodo tudi primeri dobrih praks iz tujine. Delavnica bo potekala od 9:00 do 12:00.

·         3.10.2019 - Okoljska tveganja in škoda - voda in tla, Hiša EU, Dunajska 20, Ljubljana

Prva oktobrska delavnica bo predstavila praktične primere najbolj pogostih napak izvajalcev različnih poklicnih dejavnosti, ki lahko povzročijo okoljsko škodo na vodah in tleh, udeleženci pa bodo spoznali tudi, kateri so najučinkovitejši preventivni ukrepi, s katerimi se zmanjša oziroma prepreči vnos nevarnih snovi v tla oziroma vode. Predstavljeno bo tudi Orodje za oceno okoljskih tveganj, ki uporabnike na enostaven način vodi skozi potencialna okoljska tveganja njihovih poklicnih dejavnosti, na koncu pa jim poda poročilo s pojasnili in priporočili za učinkovitejše obvladovanje tveganj. Delavnica bo potekala od 9:30 do 12:30.

·         10.10.2019 - Inšpekcijski nadzor in okoljska tveganja, Tax-Fin-Lex d.o.o., Železna cesta 18, Ljubljana

Pri izvajanju inšpekcijskega nadzora na področju varstva okolja se ugotavlja, če podjetja spoštujejo vse prepovedi, omejitve in druga pravila ravnanja, ki jih določa zakonodaja s področja varstva okolja. Na delavnici bodo predstavljene obveznosti, ki izhajajo iz sistema okoljske odgovornosti, posledice kršitve predpisov in nespoštovanja izdane odločbe inšpekcijskega organa ter ukrepi inšpektorjev ob ugotovljenih nepravilnostih. Delavnica bo potekala od 9:00 do 12:00.

·         24.10.2019 - Intervencija ob okoljskih nesrečah - združimo moči, Hiša EU, Dunajska 20, Ljubljana

Intervencijski postopek v primeru okoljske nesreče je v večini primerov zelo zahteven in od pristojnih organov zahteva tesno sodelovanje ter hitro ukrepanje. Poleg nudenja pomoči ponesrečencem in ukrepov za zavarovanje premoženja je potrebno zavarovati tudi vode, tla ter živalske in rastlinske vrste. Na delavnici bodo predavali tudi prisotni ob intervenciji v primeru Kemis leta 2017, in sicer g. Srečko Šestan, g. Benjamin Svenšek in dr. Peter Rodič. Pridružila pa se nam bosta tudi predstavnik Agencije RS za okolje, g. Miha Skubic, in predstavnik Policije, g. Benjamin Franca. Delavnica bo potekala od 14:45 do 17:15.


Fotogalerija





 

Arhivi