Novice


Arhiv: Predlog Zakona o izvajanju Uredbe (EU) o splošni varnosti proizvodov (ZIUSVP) - pripombe do 24.9.2024

Spoštovane članice in člani GZS SPGZ,

v okviru Stebra konkurenčno poslovno okolje vas obveščamo, da je bil v Državni zbor vložen predlog Zakona o izvajanju Uredbe (EU) o splošni varnosti proizvodov (ZIUSVP).

S sprejetjem zakona se bo v slovenskem pravnem redu uredilo izvajanje Uredbe (EU) 2023/988 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 10. maja 2023 o splošni varnosti proizvodov. S tem predlog zakona določa obveznosti gospodarskih subjektov in ponudnikov spletnih tržnic glede zagotavljanja splošne varnosti proizvodov, pristojne organi za nadzor nad izpolnjevanjem določb zakona in izvajanjem Uredbe 2023/988 ter prekrški in globe v zvezi z izvajanjem Uredbe 2023/988.

Zakon bo začel veljati 15 dni po objavi v Uradnem listu, uporabljati pa se bo začel 13. decembra 2024. 

V nadaljevanju navajamo nekatere vsebinske poudarke predloga zakona:

1.  Zagotavljanje uporabe slovenščine (2. člen).

  • Potrošnikom so v zvezi z izvajanjem Uredbe 2023/988/EU v slovenščini zagotovljena:
    • k proizvodu priložena navodila in varnostne informacije (gre za obveznost proizvajalec po 9. členu Uredbe 2023/988 in obveznost uvoznikov po 11. členu Uredbe 2023/988);
    • opozorila in varnostne informacije, ki se pri omogočanju dostopnosti proizvodov na trgu prek spleta ali drugih sredstev za prodajo na namestijo na proizvod ali embalažo ali vključijo v priloženi dokument;
    • dodatne informacije v digitalni obliki (21. člen Uredbe 2023/988);
    • obvestilo o odpoklicu proizvoda iz varnostnih razlogov (36. člen Uredbe 2023/988) in informacije na brezplačni telefonski številki in interaktivni spletni storitvi kjer lahko potrošnik pridobi več informacij.

2. Informacije za gospodarske subjekte (3. člen).

  • Države članice morajo zagotoviti brezplačno posredovanje informacij glede izvajanja uredbe, če gospodarski subjekt to zahteva (17. člen Uredbe 2023/988).
  • Slovenski inštitut za standardizacijo bo v Sloveniji pristojen za zagotavljanje informacij gospodarskim subjektom.

3. Možnost vložitve prijave (4. člen)

  • Skladno z 37. členom Uredbe 2023/988 mora gospodarski subjekt v primeru odpoklica potrošniku ponuditi vsaj dveh od naslednjih zahtevkov:
    • popravilo odpoklicanega proizvoda;
    • zamenjavo odpoklicanega proizvoda z varnim proizvodom iste vrste ter vsaj enake vrednosti in kakovosti, ali
    • ustrezno povračilo vrednosti odpoklicanega proizvoda (pogojem, da je znesek nadomestila najmanj enak ceni, ki jo je plačal potrošnik).
  • Potrošnik in druga zainteresirana stran lahko pri pristojnih organih za nadzor trga vloži prijavo glede: varnosti proizvodov, nadzora ter glede primerov, kadar ob odpoklicu proizvodov gospodarski subjekt potrošniku ne ponudi učinkovitega, brezplačnega in pravočasnega uveljavljanja zahtevka v skladu s 37. členom Uredbe 2023/988/EU.

4. Sistem hitrega obveščanja.

  • Uredba 2023/988 vzpostavlja sistem hitrega obveščanja o ukrepih v zvezi z nevarnimi proizvodi (sistem Safety Gate).
  • Kontaktna točka tega sistema v Sloveniji bo Tržni inšpektorat.

Z namenom, da se v postopek sprejemanja zakonodaje vključi tudi stališča članov GZS in pridobi dodatne predloge, vam posredujemo predloge k priloženemu zakonu.

Vaše morebitne pripombe in predloge k predlogom lahko posredujete do 24. septembra 2024 na naslov: pravnasluzba@gzs.si.

S spoštovanjem Ekipa GZS SPGZ

Pripravila: Pravna služba GZS

 





 

Arhivi

loading