Spoštovane članice in člani GZS SPGZ,
obveščamo vas, da je v javni obravnavi Zakon o izvajanju uredbe 2022/2560[1] o tujih subvencijah, ki izkrivljajo notranji trg ( v nadaljevanju: zakon).
Predlog zakona temelji na Uredbi EU 2022/2560 o tujih subvencijah, ki izkrivljajo notranji trg ( v nadaljevanju: uredba). Uredba je bila objavljena 23. 12. 2022, začela pa je veljati 12. 1. 2023. Neposredno je uporabljiva v vseh državah članicah EU od 12. 7. 2023 (razen glede izvedbenih aktov EK in člena 21- predhodna priglasitev koncentracij. Do 12. 1. 2026 Komisija objavi smernice glede uporabe meril za ugotavljanje obstoja izkrivljanja konkurence , uporabe pooblastila da zahteva predhodno priglasitev katerekoli koncentracije + glede ocene izkrivljanja v postopku javnega naročanja.
Zakon določa pristojne organe za preiskave podjetij (ministrstvo za gospodarstvo, agencija za varstvo konkurence, ministrstvo za javna naročila), postopke za pridobitev sodnih odredb pred izvedbo preiskav, ki vključujejo vstop v prostore, pregled dokumentov, zaseg podatkov itd, sodelovanje z Evropsko komisijo pri odkrivanju in preiskavi tujih subvencij ter zagotavljanje potrebnih informacij, postopkovne pravice in dolžnosti podjetij ter pogoje za izvedbo preiskav, vključno s pravili za pridobitev podatkov iz elektronskih naprav in dokumentacije in vlogo sodišč pri izdaji odredb za preiskavo in sodelovanje s policijo, če obstaja odpor do preiskave.
V skladu z Uredbo (EU) 2022/2560 je splošni organ za izvajanje Uredbe (EU) 2022/2560 ministrstvo, pristojno za gospodarstvo (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo), za izvajanje nalog s področja koncentracij v skladu z Uredbo (EU) 2022/2560, agencija, pristojna za varstvo konkurence (v nadaljnjem besedilu: agencija) in za izvajanje nalog s področja javnih naročil, ministrstvo, pristojno za javna naročila. Vsi državni organi ali lokalni organi, javne agencije ali nosilci javnih pooblastil lahko v okviru svojih pristojnosti ugotovijo ali se seznanijo, da obstaja sum tuje subvencije, ki izkrivlja notranji trg skladno z Uredbo (EU) 2022/2560.Predlog zakona določa naloge sodelovanja in nudenja pomoči agencije pri inšpekcijskih pregledih ter izvedbo inšpekcijskih pregledov in drugih ukrepov na vseh področjih, kjer se tuja subvencija obravnava na zahtevo Evropske komisije.
Kadar podjetje ali podjetniško združenje nasprotuje inšpekcijskemu pregledu ali če se to nasprotovanje utemeljeno pričakuje, v skladu s šestim odstavkom 14. člena Uredbe (EU) 2022/2560, agencija izvede inšpekcijski pregled ob pomoči policije. Za tako dovoljenje se lahko zaprosi tudi kot previdnostni ukrep. Evropska komisija ali agencija lahko izvedeta vse nenapovedane preiskave podjetij ali podjetniških združenj, zoper katere se vodi postopek preiskave in so nujne za uporabo določb Uredbe (EU) 2022/2560 in tega zakona, na podlagi bodisi privolitve podjetja ali podjetniškega združenja bodisi na podlagi obrazložene pisne odredbe pristojnega sodišča ob navzočnosti dveh polnoletnih prič. Predlog zakona določa, da sodišče izda odredbo za preiskavo na predlog Evropske komisije ali agencije, če obstajajo utemeljeni razlogi za sum, da podjetje ali podjetniško združenje krši ali je kršilo določbe Uredbe (EU) 2022/2560, in je verjetno, da se bodo pri preiskavi odkrili dokazi in podatki, ki so pomembni za predmetni postopek. Uredba (EU) 2022/2560 sicer ne predvideva pridobitve predhodne sodne odločbe za izvedbo vstopa v prostore podjetij in podjetniških združenj in dostop do vseh informacij podjetja, ki jih s sklepom odredi Evropska komisija. Uradnikom Evropske komisije in uradnim osebam agencije se podaja pooblastila za opravljanje preiskave prostorov, zemljišč in prevoznih sredstev podjetij ali podjetniških združenj. Določa se sodelovalna dolžnost podjetja in podjetniškega združenja pri opravljanju preiskave. Podjetja in podjetniška združenja morajo pooblaščenim osebam omogočiti dostop do prostorov, zemljišč in prevoznih sredstev, poslovnih knjig ter druge dokumentacije.
Uredba med drugim določa globe in periodične denarne kazni, in sicer lahko Komisija s sklepom naloži globe ali periodične denarne kazni, kadar podjetje ali podjetniško združenje namerno ali iz malomarnosti:
Kadar podjetje ne ravna v skladu s sklepom o zavezah sklepom o odreditvi začasnih ukrepov ali sklepom o izravnalnih ukrepih na podlagi člena, lahko Komisija s sklepom naloži:
Z namenom, da se v postopek sprejemanja zakonodaje vključi tudi stališča članov GZS in pridobi tudi dodatne predloge, vas vabimo, da Vaše morebitne pripombe in predloge posredujete do 17. 10. 2024 na naslov: pravnasluzba@gzs.si.
S spoštovanjem, Ekipa GZS SPGZ