Novice


Arhiv: Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o dolgotrajni oskrbi - pripombe do 14.10.2024

Spoštovane članice in člani GZS SPGZ,

4.10.2024 je bil na e-upravi objavljen Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o dolgotrajni oskrbi.

Kot pojasnjuje ministrstvi je sistemska ureditev dolgotrajne oskrbe (v nadaljnjem besedilu: DO) je v Sloveniji nujna ne le zaradi zagotavljanja kakovostnega življenja ljudem v vseh življenjskih obdobjih, temveč tudi zaradi demografskih trendov oziroma sprememb.

Izvajanje ZDOsk-1 v praksi je pokazalo potrebe po nekaterih spremembah in dopolnitvah, predvsem v tehničnem smislu. Vsebinske spremembe in dopolnitve so zastopane v manjši meri, vezane pa so predvsem na pridobitev pravice do DO brez pogoja izdelave ocene upravičenosti, če gre za invalidno osebo, ki je dopolnila 18 let in ji je prej starš nudil nego in varstvo po predpisih o starševskem varstvu ter je prejemal delno plačilo za izgubljen dohodek ter spremembe, vezane na usposabljanje ODČ.

Ključne predlagane vsebinske spremembe v tem zakonu so znotraj določb vezanih na:

  • izvajanje pravice do oskrbovalca družinskega člana (v nadaljnjem besedilu: ODČ);
  • izvajalce DO;
  • register izvajalcev DO;
  • zbirke podatkov;
  • določbe, ki določajo sprejem podzakonskih predpisov.

Ostale predlagane spremembe se navezujejo na bolj jasno in konkretno opredelitev vsebine posameznih določb.

Ključni cilj predloga sprememb in dopolnitev ZDOsk-1 je v zakonsko materijo vključiti potrebne spremembe in dopolnitve, ki so se pokazale pri vzpostavljanju sistema DO in s tem omogočiti enostavnejši prehod v nov sistem. Poleg povsem tehničnih rešitev, ki sledijo cilju bolj jasne opredelitve posameznih členov in zagotavljanju nekaterih pravnih podlag, ki so potrebne znotraj procesov pri uveljavljanju pravic do DO in njihovem izvajanju, je cilj predlagane spremembe in dopolnitve zakona tudi:

  • spremeniti določbe, vezane na usposabljanje za ODČ, na način, da bo sama organizacija izobraževanja lažje izvedljiva, ob tem pa bodo ODČ vseeno pridobili vsa potrebna znanja in veščine za oskrbovanje (tudi z upoštevanjem vključevanja v storitve za krepitev in ohranjanje samostojnosti ter rednega svetovanja s strani koordinatorja DO). Spremembe teh določb izhajajo iz izkušenj pri organizaciji usposabljanja ODČ in predlogov s strani samih ODČ;
  • omogočiti uživalcem starostne, predčasne, vdovske in družinske pokojnine, da lahko izvajajo oskrbo v okviru pravice do ODČ;
  • omogočiti zavarovani osebi, da pridobi pravico do DO in se brez pogoja izdelave ocene upravičenosti uvrsti v 4. kategorijo DO, če gre za invalidno osebo, ki je dopolnila 18 let in ji je prej starš nudil nego in varstvo po predpisih o starševskem varstvu in družinskih prejemkih ter je prejemal delno plačilo za izgubljen dohodek, in sicer z namenom, da ne pride do prekinitve pravice. Prav tako pa tudi omogočiti kontinuiran prehod v sistem DO brez prekinitve zavarovanja in dohodka za starša, ki skrbi za invalidnega otroka in je upravičen do delnega plačila za izgubljen dohodek po predpisih o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, z namenom da ne pride do prekinitve dohodka in vključenosti v obvezna zavarovanja;
  • omogočiti osebi, ki ni sposobna samostojno začeti postopka za uveljavljanje pravic iz DO in ni postavljena pod skrbništvo oziroma nima skrbnika za posebni primer ali pooblaščenca, da lahko pridobi pravice, ki jih potrebuje, na način, da jo v postopku uveljavljanja in izvajanja pravice zastopa  oseba iz tretje točke 5. člena ZDOsk-1, ki je sposobna odločanja o sebi in je dopolnila 18 let starosti;
  • jasneje določiti pravne podlage izvajalcev DO, ki so potrebne pri vpisu v register (ustanovitveni akt, koncesijska pogodba, neposredna pogodba) in sam vpis v register.

S spremembo in dopolnitvijo ZDOsk-1 je potrebno tudi podaljšati nekatere časovnice, ki so se pri izvajanju ZDOsk-1 pokazale kot nujno potrebne, kot npr. časovnice vezane na: sprejem nacionalnega programa, ustanovitev inšpekcije za DO, vpis obstoječih izvajalcev socialnovarstvene storitve pomoči družini na domu v register izvajalcev DO, podaljšanje nekaterih določb znotraj 132. člena, da se zagotovi nemoteno izvajanje pravice do ODČ.

Vljudno vas vabimo, da vaše morebitne komentarje in pripombe k predlogu sprememb in dopolnitev zakona posredujete na e-mail naslov pravnasluzba@gzs.si najkasneje do 14. 10. 2024.

S spoštovanjem, Ekipa GZS SPGZ

Pripravila: Pravna služba


Fotogalerija





 

Arhivi