Revija Discover Slovenia razkriva Slovenijo kot dobro, zaupanja vredno partnerico za nove poslovne priložnosti. Slovenijo predstavlja kot zelena pljuča Evrope, z odlično geostrateško lego, dobrimi pogoji za rast in razvoj v različnih sektorji, deželo vrhunskih podjetnikov, inovatorjev, znanstvenikov, športnikov, kulinaričnih mojstrov … ter svojstveno turistično destinacijo. V pogovoru z Markom Drobničem, predsednikom uprave podjetja Talum se zrcali zgodba o vztrajnosti in razvojnih dosežkih podjetja ter nenehnem iskanju novih poslovnih priložnosti. Boštjan Jerončič, direktor podjetja Incom Leone, v intervjuju osvetljuje inovativno pot, ki je izdelke ajdovskega podjetja pripeljala v kar 39 držav sveta. Marino in Marjeta Furlan, ustanovitelja podjetja Intra Lighting, pa v praznični čas vnašata svetlobo z zgodbo o tem, kako majhno, a izjemno prilagodljivo podjetje sodeluje z globalnimi velikani, kot so Google, Facebook in Microsoft, Adidas in Ferrari. Iz sveta športa predstavljamo Janjo Garnbret, najboljšo športno plezalko na svetu, nosilko dveh zlatih olimpijskih medalj in športnico, ki je dosegla vse, tudi svoje sanje. Vabljeni k branju revije Discover tudi na spletu.
Vljudno vabljeni na webinar Zaščita intelektualne lastnine v Jugo-vzhodni Aziji, ki ga organizira Gospodarska zbornica Slovenije v sodelovanju z South-East Asia IP SME Helpdesk. Dogodek bo potekal v sredo, 15. januarja 2025, med 10.00 in 11.00 uro, preko zoom platforme.
Obveščamo vas, da je v okviru projekta Ozaveščanje, obveščanje različnih javnosti in spodbujanja k večji vključenosti v vseživljenjsko učenje (Ozaveščanje za VŽU s kampanjo Lahko.si), odprt razpis Priznanja ACS 2025: Prijavite navdihujočo zgodbo!
V okviru javnega razpisa lahko sodelujejo tudi mala in srednje velika podjetja, vključno z mikro organizacijami, kot so npr. kreativne industrije, in sicer v okviru prednostne naloge 2: Odporna in trajnostna regija, specifični cilj 4.6: Krepitev vloge kulture in trajnostnega turizma pri gospodarskem razvoju, socialni vključenosti in socialnih inovacijah. Za 2. specifični cilj je okvirno namenjenih 10,8 mio EUR, rok za prijavo je 19. 2. 2025 do 12. ure.
Na seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) je GZS podprla kompromisni predlog sprememb evidentiranja delovnega časa, ob tem pa izpostavila, da je smiselno razmisliti o pripravi novega zakona, ki bo vključeval vse sodobne oblike dela. Seznanila se je s predlogom zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga in mu ni nasprotovala, ob tem pa je opozorila na nujnost povečanja energetske samozadostnosti. Glede predloga novele zakona o skladnem regionalnem razvoju je GZS ponovno izpostavila pričakovanje, da se pri razvojnih nalogah države, ki se na regionalni ravni opravljajo v javnem interesu, vključi reprezentativne gospodarske zbornice, pri predlogu novele o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti pa je poudarila zahtevo, da se v zakon vključi, da se morajo raziskovalni projekti izvajati vsaj na področjih, ki jih pokriva Strategija pametne specializacije.
Upravni odbor (UO) GZS ocenjuje, da predlog zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga predstavlja izboljšavo glede na predhodni predlog zakona o interventnih ukrepih za zagotavljanje toplote za prebivalstvo v Šaleški dolini. Ob tem izraža zaskrbljenost glede vpliva napovedanega zmanjšanja delovanja TEŠ na stabilnost energetskega sistema in povečano uvozno energetsko odvisnost Slovenije. O problematiki so na torkovi seji člani UO GZS razpravljali z ministrom za okolje, podnebje in energijo in generalnim direktorjem HSE.
V centrih in hotelih Hit Universe of Fun so pripravili številne novosti in izboljšave za še bogatejšo izkušnjo pri organizaciji poslovnih dogodkov. V predprazničnem času pa ponujajo več možnosti za organizacijo nepozabnega prednovoletnega srečanja.
Predmet razpisa je sofinanciranje preventivnih projektnih programov, ki obsegajo sistematične ciljane aktivnosti in ukrepe, ki jih prijavitelj izvaja zaradi ohranjanja in krepitve telesnega, duševnega in socialnega zdravja delavcev. Posamezni delodajalci se lahko na razpis prijavijo s projektom na ravni delodajalca. Posamezni mikro ali mali delodajalec bo lahko prejel do 30.000,00 EUR, posamezni srednji ali veliki delodajalec pa 100.000,00 EUR, sofinanciranih bo do 90 % stroškov vrednosti projekta. Rok za predložitev vloge je 17. 2. 2025.
Namen javnega razpisa je spodbujanje zaposlovanja diplomantov v podjetjih, ki delujejo na obmejnih problemskih območjih. Sofinancirani bodo stroški dela (stroški plače in regresa) diplomantov visokošolskega, univerzitetnega in podiplomskega študija, ki bodo v obliki projektno naravnanega dela v podjetjih pomagali pri razvoju izdelkov ali storitev, s katerimi želi določeno podjetje priti na trg in s čimer bo podjetje izboljšalo učinkovitost in dobičkonosnost svojega poslovanja. Skupna okvirna višina nepovratnih sredstev je 500.000,00 EUR, rok za prijavo je 15. 1. 2025.
Po Vrhu slovenskega gospodarstva na Brdu pri Kranju, kjer smo se osredotočali na ukrepanje predvsem na področjih treh varnosti – energetske, prehranske in kibernetske – se v tokratnem podkastu osredotočamo še na materialno varnost, ki je ključnega pomena za gospodarstvo. S Petro Prebil Bašin, direktorico Združenja kovinskih materialov in nekovin ter Združenja za papirno in papirno predelovalno industrijo pri GZS smo se pogovarjali o industriji materialov, saj brez primarnih materialov ostala predelovalna industrija ne more delovati. Zakaj je industrija materialov ključnega pomena za slovensko gospodarstvo? S kakšnimi izzivi se sooča pri zelenem in digitalnem prehodu? Kako cene in dostopnost surovin vplivajo na poslovanje podjetij v industriji materialov? Vabljeni k ogledu.