Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport obvešča slovenska podjetja , da bodo v okviru Svetovalnega odbora Evropske komisije glede dostopa do trgov (MAAC) 11.7.2024 obravnavane trgovinske ovire pri poslovanju z ZDA.
Trgovinske ovire, ki so bile prijavljene Evropski komisiji, so objavljene na spletnem portalu »Access2Markets«, kjer so posamezne ovire tudi opisane.
Ministrstvo v sodelovanju z Gospodarsko zbornico Slovenija poziva vsa slovenska podjetja, da najkasneje do 8.7. 2024 sporočijo navedbo ovire in številke iz seznama v priponki v kolikor se srečujejo s katero od navedenih ovir.
Informacije lahko pošljete na elektronska naslova: gp.mgts@gov.si in tanja.kosutnik@gov.si
Dodatno Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport prosi za:
- informacije, če se slovenski izvozniki soočajo s trgovinskimi ovirami, ki jih ni na seznamu in katere so te ovire
- morebitne informacije glede trgovinskih ovir, ki še ne veljajo (npr. če je v sprejemanju takšna zakonodaja, ki bi lahko predstavljala trgovinsko oviro), saj se želi Evropska komisija osredotočiti tudi na preprečevanje ovir še preden stopijo v veljavo.
V kolikor katera od ovir še ni registrirana v spletnem portalu »Access2Markets«, se ovire lahko prijavijo preko Enotne vstopne točke in spletnega obrazca, ki je dosegljiv na povezavi.
Pred vložitvijo pritožbe so pri Evropski komisiji možne tudi predhodne poizvedbe (prenotifikacija) glede posameznih primerov v okviru Enotne vstopne točke.
Dodatne informacije: mag. Tanja Košutnik, sekretarka na MGTŠ, e-mail: tanja.kosutnik@gov.si
Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.