Arhiv: TAITRA enhances online sourcing services during global COVID-19 outbreak

Amid the global COVID-19 outbreak, TAITRA is stepping up efforts to provide various online sourcing services that are available on Taiwan’s official B2B website, Taiwantrade.com.

Arhiv: TAITRA to Hold TAIPEI CYCLE+ & TaiSPO+ Exhibitions in May 2020

The TAIPEI CYCLE show and TaiSPO, hosted by the Taiwan External Trade Development Council (TAITRA), was originally scheduled to be held from March 4th to 7th. These two globally significant shows together would normally attract over 5000 booths representing industry exhibitors from around the globe.

Arhiv: Predstavili smo poslovne priložnosti v Belorusiji

V torek, 4. februarja 2020, je v organizaciji Gospodarske zbornice Slovenije, Beloruske gospodarske zbornice in Javne agencije SPIRIT Slovenija potekal seminar na temo poslovanja z Belorusijo.

Arhiv: Slovenska podjetja bodo obiskala Kanado

V okviru priprav na obisk slovenskih gospodarstvenikov v Kanadi, ki ga organizira Slovenski podjetniški sklad, je na GZS potekal seminar o poslovnih priložnostih za slovenska podjetja.