Slovenska avtomobilska industrija v Evropi postaja center razvoja novih tehnologij za zeleno in trajnostno mobilnost. Zato je pred skoraj dvema letoma sprejela odločitev o celoviti zeleni in digitalni preobrazbi, povzeti v Misiji GREMO (GREen MObility), ki jo je kot vzorčen primer povezovanja gospodarstva, znanosti in države prepoznala tudi Vlada Republike Slovenije. Ta se je na posebni razvojni konferenci seznanila s strateškimi usmeritvami avtomobilskih podjetij, pregledala konkretne razvojne projekte in s predstavniki slovenskih avtomobilskih podjetij podpisala dogovor o strateškem partnerstvu.
Podjetji Ekstel d.o.o. in Promisum d.o.o. z odličnimi poslovnimi dosežki in navdihujočimi načrti.
S sprejemom je spremenjen 18. člen, ki ureja vsebino evidence o izrabi delovnega časa. Hkrati se določa, kdaj je podana obveznost elektronskega vodenja evidence (novi 19.a člen) ter predlog za uvedbo elektronskega načina vodenja evidence (novi 19.b člen). Zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začne šest mesecev po njegovi uveljavitvi.
Konec marca smo beležili najnižje število registrirano brezposelnih oseb v zgodovini samostojne Slovenije, 50 tisoč. Število delovno aktivnih oseb je februarja znašalo 929 tisoč. Zaradi šibke demografske slike se krepi pomen tujcev. Od 140 tisoč novih delovnih mestih v desetih letih so jih kar 79 tisoč zasedli tuji državljani. Kljub podatkom, ki nas navdajajo z optimizmom, opreznost ni odveč. Statistični podatki namreč kažejo, da se industrijska proizvodnja znižuje.
Slovensko gospodarstvo deluje v zaostrenih razmerah. Ključen razlog so previsoke cene električne energije, zaradi katerih zgublja konkurenčno prednost na globalnih trgih. Zato nujno potrebuje primerljive ukrepe, kot jih poznajo druge države članice EU. Kako naj drugače pričakujemo, da bo konkurenčno v svetu. Na ta in druga vprašanja bomo iskali na okrogli mizi.
»Industrija ima v Sloveniji večjo težo kot v drugih državah EU, saj je delež ustvarjenega BDP industrije med najvišjimi v Evropi (22,8 %), zaposluje pa 200.000 ljudi. Poleg tega je industrija najpomembnejši odjemalec energije v državi, saj porabi 2/3 zemeljskega plina in polovico električne energije znotraj poslovne rabe. Zato mora NEPN industriji nameniti posebno poglavje, v katerem naj se država opredeli, kako ji bo zagotovila energetsko oskrbo v prihodnje in s tem pogoje za konkurenčno delovanje,« je izpostavila generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal na ponedeljkovi seji Strateškega sveta za energetski prehod pri GZS, ki ga sestavljajo predstavniki podjetij iz energetske in predelovalne industrije ter različni strokovnjaki.
V aprilu so različna ministrstva že objavila nekaj razpisov, ki podjetjem zagotavljajo nepovratna sredstva iz slovenskih in evropskih virov. V okviru sredstev Evropske kohezijske politike pa v okviru programskega obdobja 2021 – 2027 letos pričakujemo še razpise v skupni višini 600 milijonov evrov.
Spoštovani, člani GZS so za vas v mesecu maju pripravili posebne ponudbe.