Novice


Arhiv: Po petih mesecih padev nekoliko vedrejši pogled slovenskih potrošnikov

Po petih mesecih zniževanja (od maja do septembra) se je kazalnik zaupanja slovenskih potrošnikov v oktobru pričakovano nekoliko izboljšal (s -40 na -38), vendar nekoliko manj od naše ocene (-36). Ob tem je k izboljšanju tega kazalnika (le nekoliko je bil višji kot aprila 2020, v mesecu uvedbe najbolj strogih zajezitvenih ukrepov zopet covid-19) na mesečnem nivoju najbolj vplival nekoliko manj pesimističen pogled na finančno stanje v gospodinjstvu v prihodnjih 12 mesecih (+6 o. t.) in pogled na primernost trenutka za večje nakupe (+5 o. t.). Na drugi strani so potrošniki ocenili, da se bo raven brezposelnosti v prihodnjih 12 mesecih povečala (+4 o. t.).

Arhiv: Festival UNI.MINDS 2022 – za radovedne, inovativne in v prihodnost usmerjene!

UNI.MINDS je največji slovenski spletni festival za grajenje inovacijske skupnosti in dolgoročnih partnerstev med akademsko sfero in gospodarstvom, ki bo potekal med 8. in 10. novembrom 2022, letos pod okriljem »Meseca znanosti«, ki ga podpira MIZŠ. Namenjen je najbolj radovednim, inovativnim in v prihodnost usmerjenim podjetjem, raziskovalcem, študentom in odločevalcem. Festival bo industriji ponudil vpogled v tehnologije in strokovno znanje raziskovalcev Univerze v Ljubljani, Univerze v Mariboru in Univerze na Primorskem.

Arhiv: Na GZS deluje Inštitut za strateške in gospodarske raziskave

Inštitut za strateške in gospodarske raziskave (ISGR), ki je bil danes na GZS tudi uradno prvič predstavljen širši javnosti, bo namenjen najzahtevnejšim analizam in modeliranju dolgoročnih scenarijev gospodarskih gibanj. Ti bodo namenjeni konkretnim rešitvam za raznovrstne potrebe institucij in podjetij. Na današnjem dogodku je bila predstavljena tudi jesenska gospodarska napoved Analitike GZS. Po osrednji oceni bo realna gospodarska rast okoli 1 % v 2023, nekoliko nad 2 % v 2024 in 3 % v 2025, pri čemer sta ključna razloga za nižjo realno rast povezana z visokimi cenami energentov in pričakovanji o še vedno visoki rasti cen. Trg dela bo po osrednji oceni ohranil pretežno število delovnih mest, vseeno pa so v napovedi vključena tudi pričakovanja o podpornih ukrepih države.

Arhiv: Energetski prehod Slovenije – javna razprava - 27. oktober 2022, online

Predstavniki industrije, energetike, stroke in generacije aktivnih mladih državljanov bodo odločevalcem in oblikovalcem energetsko-podnebnih politik v Sloveniji predstavili svoje vidike, stališča in predloge, kako v bodoče zagotoviti oskrbo z energijo v Sloveniji in Evropi. Post-epidemiološke razmere, ki jih je še zaostrila vojna v Ukrajini, namreč jasno nakazujejo problematičnost energetske uvozne odvisnosti Slovenije. Ta prinaša velika tveganja za naše gospodarstvo in družbeno blaginjo, zato moramo stremeti k čim večji energetski samozadostnosti. Posvet organizirajo Državni svet Republike Slovenije, Svet za razvoj pri Slovenski akademiji znanosti in umetnosti ter Strateški svet GZS za energetski prehod. Razpravo bo mogoče spremljati v živo na povezavi www.drzavnisvet.si.

Arhiv: Energetska kriza: Prvi teden novembra bo odločilen za slovensko gospodarstvo

»Na GZS smo z olajšanjem sprejeli vest, da so voditelji držav članic EU podprli predloge Komisije glede spopadanja z energetsko krizo. Opozarjamo pa, da je potrebno te predloge še prenesti v uredbe, da bi lahko učinkovali, kar bo zahtevalo dodaten čas, ki ga gospodarstvo nima. Zato od slovenske vlade pričakujemo, da bo nacionalni sveženj ukrepov pripravila, kot obljubljeno, v prvem tednu novembra,« je v petek opozoril predsednik GZS Tibor Šimonka.

Arhiv: Skupni poziv GZS, TZS, OZS, ZDS in ZDOPS: Zdaj ni čas za dodatno obremenjevanje gospodarstva

Reprezentativne delodajalske organizacije nasprotujemo predlogu Zakona o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženja posledic nalezljive bolezni COVID-19 na področju zdravstva. Podjetja in samostojni podjetniki bodo s tem zakonom postavljeni pred novo tveganje, visoko poslovno negotovost ter dodatna stroškovna bremena, zakon pa potiska tudi zavarovance v slabši položaj.

Arhiv: Poziv k sprejetju uredbe, ki bo omogočala izvajanje predpisanega poklicnega zavarovanja

Sekcija za prevoz blaga, ki deluje v okviru GZS Združenja za promet, je ponovno pozvala Vlado in pristojnega ministra Luko Mesca k pripravi in sprejemu uredbe, ki bo določala merila in kriterije ter način in financiranje ugotavljanja delovnih mest, za katera so delodajalci dolžni plačevati prispevke za poklicno zavarovanje. Zakonski rok za pripravo uredbe je bil šest mesecev od uveljavitve Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2), a je vse od leta 2013 nobena vlada ni sprejela. Na seznamu poklicev, za katere so delodajalci zaposlenim v tem poklicu dolžni plačevati prispevek, je tudi poklic voznika. Zato Sekcija za prevoz blaga vztrajno poziva k sprejemu uredbe. Prizadevanja GZS gredo trenutno v smer čim prejšnje reaktivacije delovanja delovne skupine za pripravo Uredbe o merilih in kriterijih za poklicno zavarovanje in njen sprejem po hitrem postopku.

Arhiv: Mladi spoznavajo možnosti uporabe vodika

GZS Severno Primorska gospodarska zbornica, Nova Gorica (GZS SPGZ) je v sodelovanju z družbo ECUBES Tehnologije d.o.o. in ob podpori Mestne občine Nova Gorica organizirala delavnice, na katerih so dijakinje in dijake Šolskega centra Nova Gorica seznanili z možnostmi in priložnostmi uporabe vodik v procesu zmanjševanja odvisnosti od fosilnih goriv, ki onesnažujejo planet.

Arhiv: Aktualni razpisi za nepovratna in povratna sredstva

Za podjetja je trenutno odprtih kar nekaj namenskih razpisov, pri katerih lahko zaprosite za povračilo sredstev za omilitev posledic visokih cen energentov; pridobite krizno-likvidnostni kredit za dokončno odpravo posledic epidemije nalezljive bolezni Covid 19 in pomoč pri saniranju posledic energetske krize; ali pa prejmete nepovratna sredstva za gradnjo turističnih namestitvenih kapacitet ter za projekte za transformacijo v trajnostno in krožno poslovanje. Na dogodku nas bodo predavatelji seznanili z vsebino in pogojih posameznih razpisov, vi pa boste imeli tudi priložnost prav njih vprašati tisto, kar vas v zvezi z razpisi najbolj zanima.

Arhiv: Sprejet Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen električne energije in zemeljskega plina

Državni zbor je dne 6. 10.2022 sprejel Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen električne energije in zemeljskega plina (ZPGVCEP-A). Zakon do tega trenutka še ni bil objavljen v Uradnem listu. Začetek veljavnosti je drugi dan po objavi v Uradnem listu. Širi se krog upravičencev, saj bodo pomoč dobili po novem tudi zavodi, vsi subjekti iz kmetijstva in ribištva, gospodarska interesna združenja in zbornice. Za pomoč ne bodo upravičeni gospodarski subjekti, ki imajo kot glavno dejavnost registrirano finančno ali zavarovalno dejavnost. Določen je dvig sredstev pomoči s 40 milijonov EUR na 86 milijonov EUR, od tega je namenjeno Slovenskemu podjetniškemu skladu 6 milijonov EUR. Določen je tudi višji delež upravičenih stroškov, ki jih bodo podjetja dobila povrnjena (s 30 % na 50% pri enostavni pomoči). Upravičenec ne more prejeti pomoči, če je ceno svojih proizvodov oz. storitev zaradi dviga cen električne energije ali zemeljskega plina, dvignil za več kot 10 % ter bo o tem podpisal izjavo. Izvajalec pomoči bo javna agencija Spirit Slovenija, ki bo izdala aplikacijo, na katero se bodo lahko upravičenci prijavili med 1. in 15. 11. 2022.

Arhivi