29. septembra bo vsa Slovenija stopila SKUPAJ ZA KRAS. Na pobudo slovenskih glasbenikov in drugih dobrotnikov se bo vseslovenska akcija SKUPAJ ZA KRAS. NAJ GORIJO SRCA, NE NARAVA, zaključila z dobrodelnim koncertom, ki se bo odvil v dvorani kotalkališča v Renčah v družbi slovenskih in italijanskih glasbenikov in ga bo v živo predvajala RTV Slovenija. Akcija Skupaj za Kras ni povezala le vseh nas ter slovenskih in evropskih gasilcev, ampak tudi mnogo športnikov, umetnikov, glasbenikov, vinarjev in oblikovalcev. Vseslovenska kampanja SKUPAJ ZA KRAS – NAJ GORIJO SRCA, NE NARAVA nas spominja, da je Kras od vseh nas, saj ga imamo zaradi užitkov, ki nam jih nudijo tukajšnja narava, kultura in kulinarika, vsi Slovenci za svojega.
Center za mednarodno poslovanje na GZS obvešča vse zainteresirane, da je odprt razpis za financiranje dejavnosti, ki spodbujajo demokratične in tržne vrednote v okviru digitalnih preobrazb v srednji in vzhodni Evropi, kot odgovor na naraščajoče tveganje neodgovornega ali avtoritarnega digitalnega upravljanja. Razpis koordinira in izvaja ameriški Center za mednarodno zasebno podjetništvo (CIPE) preko svoje evropske pisarne v Bratislavi na Slovaškem. Vsi zainteresirani lahko v skladu s pogoji razpisa predložijo svoje kratke idejne in finančne koncepte najkasneje do 30. septembra letos.
Pridobitev enotnega dovoljenja za prebivanje in delo tujca je, zaradi kompleksnosti zakonodaje, razpršene pristojnosti različnih institucij in administrativno zahtevne priprave vloge, za marsikaterega delodajalca precej trd oreh. Upravne enote, ki vodijo postopke enotnih dovoljenj pa na drugi strani še vedno poročajo o povečevanju števila nepopolnih vlog za pridobitev enotnih dovoljenj.
Koronski čas je napisal ogromno zanimivih poslovnih zgodb in spremenil poslovni svet. Na konferenci Izvozniki 2022 bomo zbrali uspešne podjetnike in gospodarstvenike, ki nam bodo predstavili svoj pogled na upravljanje tveganj v času globalnih šokov ter na izzive in priložnosti podjetij in za širše mednarodno sodelovanje. S sogovorniki pa se bomo dotaknili tudi poslovnega bontona, ki se je v koronskem času dodobra spremenil.
Družba Tera d.o.o. obeležila tridesetletnico uspešnega delovanja.
Na slovesni podelitvi na Brdu pri Kranju smo že 20-ič podelili nacionalna priznanja GZS za najboljše inovacije. Ta predstavljajo najvišje priznanje inovativnim dosežkom slovenskih podjetij in s tem promocijo inovativnosti v Sloveniji. Podeljenih je bilo 7 zlatih, 23 srebrnih, 12 bronastih ter 3 posebna priznanja za inovacijski izziv. Čestitamo!
Začenja se jesenski natečaj za priznanje MEGA 2022, ki je namenjen medgeneracijsko aktivnim delodajalcem. V podjetjih lahko svoje dobre prakse spodbujanja medgeneracijskega sožitja v delovnem okolju, ki ste jih izvajali v letu 2021 in/ali 2022, na natečaj prijavite vse do 7. oktobra 2022. Natečaj poteka pod okriljem projekta Vsi zmagujemo, ko sodelujemo, ki ga sofinancirata Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Evropski socialni sklad. Projekt podpirajo Gospodarska zbornica Slovenije, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije in Slovenska kadrovska zveza.
GZS že dlje časa opozarja na čedalje bolj zaostrene razmere, ki so posledice energetske draginje. Kakšne ukrepe predlaga gospodarstvo vladi in resornim ministrom, lahko preberete v tokratni številki Glasa gospodarstva. V njej boste našli tudi poglobljen pogovor z glavnim ekonomistom Analitike GZS Bojanom Ivancem o tem, kaj lahko pričakujemo v prihodnjem letu. Pred Dnevom inovativnosti pišemo o pomenu razvijanja inovativnosti znotraj podjetij. Pogovarjali pa smo se tudi z direktorico Regionalne zbornice Gorenjske.
Člani Upravnega odbora Gospodarske zbornice Slovenije so na sredini seji, ki je potekala po uradni otvoritvi MOS 2022 na Celjskem sejmišču, gostili gospodarskega ministra Matjaža Hana.
Podjetja v dejavnostih, ki jih je že v tem letu energetska draginja najbolj prizadela, pričakujejo večji odstotek pomoči po uveljavljenem zakonu, hitrejšo izplačilo pomoči ter zagovarjajo kapico na ceno energentov. Potrebujejo pa tudi likvidnostna sredstva. Začasna zaustavitev proizvodnje za večino podjetij ne pride v poštev, saj bi to pomenilo razdor poslovnih partnerstev, izgubo ugleda zanesljivega dobavitelja ter konkurenčnega položaja na trgu. Izgubljene posle je skoraj nemogoče nadoknaditi, enako tudi ponovno vzpostaviti zaupanje. Na ponedeljkovem sestanku vodstva GZS z državnim sekretarjem na MGRT in njegovimi sodelavci, na katerem so bili tudi predstavniki OZS, TZS, ZDS ter ZDOPS, so gospodarstveniki prikazali težave panog in konkretnih podjetij zaradi visokih cen energentov že v tem letu, pa tudi v naslednjem, ter nakazali ukrepe, ki bi jim lahko olajšali nadaljnje poslovanje.