Arhiv: Slovenska gospodarska delegacija na poti v Nemčijo

Ljubljana, 15. junija 2015 – Na Bavarsko in v Baden-Württemberg se odpravlja 25-članska gospodarska delegacija, ki spremlja predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja na uradnem obisku Nemčije. Gospodarstveniki se bodo udeležili dveh poslovnih konferenc ter sektorskih razgovorov z nemškimi partnerji.

V želji po okrepitvi že tradicionalno odličnih poslovnih stikov med slovenskimi in nemškimi podjetji iz Bavarske in Baden- Württemberga sta poslovni konferenci primarno namenjeni podjetjem s področja turizma in športnega turizma, industrije, informacijsko–komunikacijskih tehnologij in lesne panoge, udeležili pa se je bodo tudi posamezni predstavniki drugih branž.

Jutri bo potekala poslovna konferenca v Stuttgartu, glavnem mestu zvezne dežele Baden-Württemberg. Udeležence bosta uvodoma nagovorila baden-württemberški minister za zvezni svet, Evropo in mednarodne zadeve Peter Friedrich ter predsednik RS Borut Pahor. Zatem bodo spregovorili generalni direktor gospodarske zbornice Stuttgart Andreas Richter, generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) mag. Samo Hribar Milič in v.d.  direktorja SPIRIT Slovenija mag. Gorazd Mihelič. Sledile bodo predstavitve posameznih panogah ter bilateralni razgovori med slovenskimi in nemškimi gospodarstveniki. Gospodarsko poslovno okolje v Sloveniji ter analizo izvedene raziskave bo prikazala predsednica DESLO, Gertrud Rantzen, primer dobre prakse pa podjetje Mahle GmbH.

V sredo je načrtovana poslovna konferenca med slovenskimi in bavarskimi podjetji v Münchnu. Pozdravnemu nagovoru predsednika obrtne zbornice Münchna in Gornje Bavarske Georga Schlagbauerja bo sledila predstavitev poslovnih odnosov med Bavarsko in Slovenijo s strani državnega sekretarja bavarskega gospodarskega ministrstva Franza Josepha Pschiererja. Zatem bo udeležence nagovoril predsednik Borut Pahor. V panelni razpravi bodo sodelovali generalni direktor Gospodarske zbornice Münchna in Gornje Bavarske Peter Driessen, Georg Schlagbauer, Samo Hribar Milič, predsednik Obrtno podjetniške zbornice Slovenije Borut Meh ter Gorazd Mihelič. Tudi v Münchnu bo Getrud Rantzen spregovorila o slovenskem gospodarstvu in raziskavi. Sledila bo razprava o perspektivah in pogojih poslovanja v posameznih panogah ter razgovori med podjetji.

Delegacijo organizirajo Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), Javna agencija SPIRIT Slovenija, Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo RS, Ministrstvo za zunanje zadeve RS in Obrtno podjetniška zbornica Slovenije.

***

Slovenija ima največ blagovne menjave z deželami Baden-Württemberg (27 odstotkov), Severnim Porenjem-Vestfalijo (19,3 odstotka) in Bavarsko (18,5 odstotka). Izvoz v Baden- Württemberg je lani dosegel 1,5 milijarde evrov, uvoz pa 788 milijonov evrov. Izvoz v Bavarsko je znašal 960 milijonov evrov, uvoz pa 635 milijonov evrov, kažejo statistični podatki o slovenskem izvozu v Nemčijo.