Zapri

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, od 7. do 13. decembra 2019

Oktobrski podatki o slovenski industriji dobri

Vrednost industrijske proizvodnje v Sloveniji se je v oktobru 2019 glede na oktober prejšnjega leta povečala za 2,7 %, od tega v predelovalni dejavnosti za 3,8 %. Na ravni območja evra je bil padec v industrijski proizvodnji 2,2-odstoten, na ravni EU-28 pa 1,7-odstoten. Največje padce so beležile Nemčija (-6,3 %), Estonija, Romunija in Slovaška (vse -3,9 %), največje rasti pa Madžarska (+6,5 %), Irska (+5,9 %) in Poljska (+3,4 %). Padci v višegrajskih državah so bili manjši tako zaradi nekaj novih investicij kot zaradi tega, ker so to stroškovno učinkovitejše lokacije za proizvodnjo in so neposredno manj vezane na svetovne trge.

V prvih desetih mesecih je bila rast industrijske proizvodnje v slovenski predelovalni dejavnosti 3,6-odstotna, v rudarstvu je bila nižja za 3,4 %, v oskrbi z energenti pa nižja za 1,1 %. Po tehnološki zahtevnosti je bila rast industrijske proizvodnje v visoko tehnološki dejavnosti najvišja (+10,6 %, sem spadata farmacija in visoko-tehnološka elektronska industrija), visoka je bila tudi pri srednje nizko tehnološki (+3,5 %), nižja pa pri nizko tehnološki (+2,3 %) in srednje visoko tehnološki proizvodnji (+1,2 %). Med SKD dejavnostmi so 2-številčno rast industrijske proizvodnje beležile popravila in montaža strojev (+28 %), proizvodnja drugih vozil in plovil (+20 %) in proizvodnja elektronskih in optičnih izdelkov (+10 %). Rast je bila visoka še pri obdelavi in predelavi lesa (+8 %). Padec je bil največji v pridobivanju rudnin in kamnin (-2,7 %),  proizvodnji kovin (-2,2 %) in proizvodnji pijač (-1,9 %). Podatki o industrijski proizvodnji v farmaciji niso objavljeni, vendar ocenjujemo, da je bila dosežena rast med 6 in 10 %.

Manjši mednarodni promet z energenti

Izvoz je bil v oktobru 2019 za 7,1 % višji kot v oktobru 2018 (3,1 mrd EUR), uvoz pa za 7,6 % (znašal je 3,2 mrd EUR). Oktober je bil tretji mesec v letu 2019 (poleg junija in avgusta), v katerem je bila vrednost trgovanja z državami članicami EU nižja kot v istem mesecu preteklega leta. V oktobru 2019 je bil izvoz v to skupino držav za 1,5 % nižji kot v oktobru 2018. Uvoz iz teh držav se je znižal za 3,8 %. Na padec izvoza v to skupino držav je najbolj vplivalo zmanjšanje vrednosti izvoza energentov (proizvodov iz skupin nafta in naftni derivati ter električna energija), kar pa je nepomembno z vidika domače dodane vrednosti, saj so ti proizvedeni v drugih državah. Pri uvozu iz držav EU je bila opazno nižja vrednost proizvodov iz skupin železo in jeklo, nafta in naftni derivati ter papir in karton ter izdelki iz celuloze. V prvih desetih mesecih je vrednost uvoza presegla vrednost izvoza za okoli 200 mio EUR, in sicer predvsem zaradi rasti domače potrošnje in investicij.

Optimizem nemških finančnikov višji že drugi zaporedni mesec

Nemški indeks gospodarskega razpoloženja ZEW se je decembra 2019 močno povečal, in sicer na najvišjo vrednost po februarju 2018. Pričakovanja so se izboljšala zaradi oktobrskega podatka o trgovinskega blagovnem presežku, relativno stabilni rasti BDP v 3. četrtletju 2019 v EU-28 in dobrega stanja na nemškem trgu delovne sile. Oktobrski podatki o industrijski proizvodnji in gibanje novih naročil, ki sta se znižala, pa vseeno potrjujeta, da je lahko nenaden zasuk v optimizmu na trhlih tleh.

Semafor napovedi
Napoved 1: 80-odstotna verjetnost, da se nemški proizvodni PMI v decembru poviša na vrednost 45 ali več (NOVO).
Napoved 2: 70-odstotna verjetnost, da se britanski storitveni PMI zniža pod 49 v decembru (NOVO).
Napoved 3: 60-odstotna verjetnost, da se indeks gospodarske klime v Sloveniji poveča na 0,5 v decembru (-1,1 v novembru) (NOVO).

Več v prilogi

Fotogalerija





 

Arhivi

Prijava na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.