Arhiv: Zbornice regije Alpe Adria tudi o energetski krizi

Predstavniki zbornic, vključenih v NAAN (New Alpe Adria Network), so se sestali na letni konferenci v Benetkah. Med udeleženci je bil Mitja Gorenšček, izvršni direktor GZS, ki je aktivna članica mreže. Udeleženci so razpravljali o gospodarskih razmerah posameznih regij, usklajeni širitvi infrastrukture ter razmerah na trgu dela. Poudarek je bil tudi na problematiki visokih stroškov energije ter skupnem boju za neodvisnost od ruskega zemeljskega plina. Udeleženci so si izmenjali tudi informacije o odzivih posameznih vlad in zbornic tako na covidno kot energetsko krizo ter izpostavili nujnost vplivanja na vlade za pospeševanje vlaganj v cestno in železniško infrastrukturo v Alpe-Adria regiji s ciljem boljšega pretoka blaga in ljudi. Zavzeli so se tudi za krepitev lobističnih aktivnosti v korist regije v Bruslju. Sprejet je bil sklep o poglobljenem sodelovanju na mednarodnih projektih, predvsem na področju digitalizacije, inovativnosti, ženskega podjetništva, kadrov ipd. Predstavniki slovenskih in hrvaških zbornic, kjer velja prostovoljno članstvo, so opozorili, da zaradi finančno šibkejšega položaja ne morejo vlagati enakega obsega sredstev v čezmejno sodelovanje, kot to velja za partnerske zbornice, ki temeljijo na obveznem članstvu.

Naslednje srečanje NAAN bo potekalo v Sloveniji v soorganizaciji GZS in OZS predvidoma v oktobru 2023.

Mreža gospodarskih zbornic je bila ustanovljena januarja 2007 z namenom podpiranja gospodarskega sodelovanja, krepitve kohezije in teritorialne konkurenčnosti zadevnih območij. Primarno poslanstvo mreže je opredeliti najprimernejši program EU za skupne projekte ter okrepiti gospodarsko sodelovanje znotraj regije z organizacijo konferenc in poslovnih srečanj za podjetja z območja NAAN. V mrežo NAAN je včlanjenih deset zbornic iz Avstrije, Italije, Slovenije in Hrvaške.