Slovenija je na IMD lestvici konkurenčnosti inštituta zdrsnila za pet mest, na 40. mesto med 64 državami. Svojo uvrstitev je poslabšala predvsem na področjih poslovne in vladne učinkovitosti ter pri infrastrukturi, medtem ko jo je izboljšala pri gospodarski uspešnost. Pri digitalizaciji v podjetjih so nujni odločnejši koraki in učinkovitejša zakonodaja. Na GZS tudi menimo, da je tako vajencev kot tujih usposobljenih strokovnjakov v podjetjih premalo in bi bilo potrebno, s ciljem dviga konkurenčnosti slovenskega gospodarstva, ta delež povečati.
Slovenski podjetniški sklad bo danes, 18. 6. 2021 objavil svež razpis P4D 2021 - Spodbude za digitalno transformacijo podjetij. Ne zamudite in pričnite takoj .
Kaj privlači talente iz tujine in Slovenije? Ne veste točno kako zadržati najboljše talente? Delodajalci še vedno menijo, da je plača edini razlog, ki zadrži talente - pa je temu res tako?
Na seminarju bomo obravnavali novosti, ki so že stopile v veljavo kot tudi novosti, ki nas še čakajo v letošnjem letu. Poudarek bo na praktičnem vidiku uporabe pravil o poreklu blaga, predvsem v smislu, kako se znajti v praksi glede na dejstvo, da je zakonodaja obširna. V ta namen boste udeleženci prejeli posodobljen seznam zakonodaje s področja porekla blaga. Tekom predavanja bo zaradi lažjega razumevanja obširne in zapletene tematike predstavljenih več primerov iz prakse.
Vozniki, ki kljub pravočasno oddani vlogi za podaljšanje dovoljenja za prebivanje in delo, niso pravočasno pridobili novega enotnega dovoljenja za prebivanje in delo, lahko na GZS pridobijo potrdilo za voznika, na podlagi potrdila o prejeti vlogi za podaljšanje enotnega dovoljenja za prebivanje in delo izdanega s strani Upravne enote.
Kako je gospodarska kriza povezana s Covidom prizadela Poljsko in njeno gospodarstvo? Kako je poljska vlada pomagala podjetjem in lokalnemu prebivalstvu? Kakšen vpliv je imel COVID na bilateralno gospodarsko trgovinsko sodelovanje med Slovenijo in Poljsko? Kaj načrtujemo in kaj lahko pričakujemo v bodoče? O vsem tem bo tekla beseda na seminarju, ki ga za predstavnike slovenskih podjetij skupaj organizirajo Poljsko slovenski poslovni klub Triglav Rysy, Gospodarska zbornica Slovenije, Javna agencija SPIRIT Slovenija ter Veleposlaništvi R Poljske v Sloveniji ter naše veleposlaništvo na Poljskem.
Člane GZS vljudno vabimo na individualna izvozna svetovanja, ki jih za vas pripravljajo sodelavci Centra za mednarodno poslovanje (CEMP). Svetovanja potekajo v obliki 30 minutnega spletnega individualnega pogovora o izvoznih usmeritvah, izzivih ter pogojih poslovanja na izbranih izvoznih trgih. V Četrtkovem izvoznem svetovanju, ki bo 27. junija 2021, med 9. in 12. uro, so vam na voljo svetovalci za trge Avstrije, BENELUX - a in Italije.
Državni zbor je na izredni seji 1. 6. 2021 sprejel Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o prevozih v cestnem prometu. Zakon prinaša tudi spremembe na področju licenc za opravljanje prevozov potnikov in avtotaksi prevoze.
Vabimo vas na brezplačno delavnico, kjer vam bomo predstavili orodja pospeševalnik izvoza, digitalna promocija podjetji in radar izvoza storitev. Orodja vam bodo pomagala pri vašem delu tako pri nabavnih kot prodajnih aktivnostih. Vabljeni!
Nekoliko bolj poglobljen vpogled v podatke o poslovanju gospodarskih družb v letu 2020 razkriva, da so se čisti prihodki od prodaje v 2020 znižali za 6,8 % (-6,9 mrd EUR), od tega za 3,7 mrd EUR na domačem trgu (-6,5 %) in za 3,1 mrd EUR na tujem trgu (-7,3 %). Pogled po dejavnostih kaže, da je bilo nominalno znižanje prodaje najvišje v trgovini (-2,6 mrd EUR) in predelovalnih dejavnostih (-1,8 mrd EUR), v drugih raznovrstnih dejavnostih (-470 mio EUR) in gostinstvu (-460 mio EUR). Med redkimi dejavnostmi z rastjo so bili gradbeništvo (+70 mio EUR), oskrba z vodo, ravnanje z odplakami in odpadki ter saniranje okolja (+16 mio EUR). Neto dobiček se je najbolj zmanjšal v oskrbi z električno energijo, plinom in paro (-554 mio EUR), strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnostih (-230 mio EUR), finančnih in zavarovalniških dejavnostih (-197 mio EUR) ter prometu in skladiščenju (-197 mio EUR). Višji je bil le v IKT dejavnostih (+38 mio EUR; +24 %). Gostinstvo, energetika in kulturne, razvedrilne in rekreacijske dejavnosti ter rudarstvo so zaključile leto z neto izgubo.