Najnovejše novice so dostopne na strani Media GZS >>
Parafiran sporazum vključuje le načelne zaveze, ki niso konkretizirane, v besedilu so številne pasti za povečanje obremenitev, vsaka pomembna sprememba pa naj bi se sprejemala s konsenzom socialnih partnerjev. Tak sporazum ne zagotavlja izhoda iz krize, ponovnega razvojnega zagona in dviga konkurenčnosti slovenskega gospodarstva.
Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) smo od spomladi 2014 izpostavljali, da Slovenija nujno potrebuje nov razvojni zagon, tega pa ni mogoče izpeljati brez finančne in administrativne razbremenitve gospodarstva in brez odločnih reform. Besedilo socialnega sporazuma osnov za dosego teh ciljev ne daje.
Pet ključnih pomanjkljivosti:
Pet korakov v pravo smer:
Zelo vprašljivo je, ali bo kljub napredku na nekaterih področjih parafiran socialni sporazum, seveda če bo sprejet, vodil k izboljšanju poslovnega okolja. O morebitnem podpisu s strani GZS bo padla odločitev na februarski seji Upravnega odbora GZS.
Mag. Samo Hribar Milič, predsednik GZS: »Besedilo Socialnega sporazuma za obdobje 2015-2016 nas je razočaralo, saj ne bo dal želenega zagona slovenskemu gospodarstvu. Bolj spominja na neposrečen kompromis, ki je posledica najmanjšega skupnega imenovalca socialnih partnerjev z izrazito različnimi interesi. Je premalo konkreten, premalo zavezujoč in premalo reformističen.«
Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.