Mediji

Arhiv: Dan inovativnosti in podelitev priznanj za inovacije Gospodarske zbornice Dolenjske in Bele krajine(GZDBK) za leto 2017

Danes je na Otočcu potekal dogodek Dan inovativnosti in podelitev priznanj za inovacije Gospodarske zbornice Dolenjske in Bele krajine (GZDBK) za leto 2017. Na letošnji razpis za najboljše inovacije GZDBK je prispelo 23 inovacijskih predlogov, ki so jih pripravili inovatorji iz 13 podjetij in 2 visokošolskih zavodov.

Prispele predloge je ocenila 7-članska komisija za ocenjevanje inovacij, ki deluje v okviru Sekcije za kakovost in inovativnost in jo sestavljajo: dr. Mojca Fir (predsednica komisije), Bernarda Bevc Bukovec, mag. Andrej Dobrovoljc, mag. Andrej Beličič, Mitja Pelko, dr. Viktor Zaletelj in mag. Krunoslav Šimrak.

Prispele inovacije so kakovostne in mnoge med njimi, predvsem tiste, ki predstavljajo nove proizvode, so dokazale, da se je njihova ideja uspešno uresničila in da že prinašajo zavidljive finančne koristi za podjetja. Letošnji predlogi inovacij so z različnih tehnoloških področij (npr. avtomobilizem, gradbeništvo, elektronika, farmacija, kemija, strojništvo, arhitektura), ki predstavljajo zanimive, drugačne rešitve, nekatere med njimi so celo že prepoznane v globalnem svetu in imajo večmilijonski gospodarski potencial, kar je za nadaljnji razvoj naše regije zelo pomembno.

Komisija je predloge ocenjevala glede na inventivno raven, gospodarske rezultate in napovedi ter trajnostni in okoljski vidik in na podlagi zapisanega v prijavah ocenila, da si 5 inovacij zasluži zlato priznanje, 15 srebrno priznanje, 2 bronasto priznanje in 1 zahvalo za prispevek na področju inovativnosti. Priznanja in diplome je nagrajencem predal predsednik zbornice Jože Colarič. Najbolje ocenjene inovacije bodo kandidirale za priznanja na nacionalni ravni, ki bodo podeljena v okviru Dneva inovativnosti 27. septembra.

Tokratni dan inovativnosti je GZDBK obogatila tudi z dopoldansko predstavitvijo vseh inovacij in predavanjem dr. Blaža Zupana, Inoviranje - stil življenja.

Rezultati ocenjevanja:

ZLATO PRIZNANJE

• ISKRA PIO, d. o. o., Izolator za tehtanje izredno nevarnih surovin z visoko stopnjo zaščite – OEB 5
  • KRKA, d. d., Novo mesto, Izboljšava procesa izdelave zdravilne učinkovine kandesartan cileksetil
  • KRKA, d. d., Novo mesto, Razvoj večenotnega peletnega sistema v obliki tablet s podaljšanim sproščanjem metoprolola za zdravljenje srčno-žilnih bolezni
  • L-TEK, d. o. o., FlyNest – platforma za nadzor in upravljanje gradnikov IoT
  • TPV d. o. o., Inovativno, samodejno vodeno vozilo Optimatik 160

SREBRNO PRIZNANJE

• ADRIA DOM, d. o. o., MLine mobilna hiša 2017
  • ADRIA MOBIL, d. o. o., Novo mesto, Prikolica Aviva 2017
  • ADRIA MOBIL, d. o. o., Novo mesto, Avtodom Sonic S2017
  • Fakulteta za industrijski inženiring Novo mesto in TPV d. o. o., 3D-skeniranje in modeliranje nihajne roke
  • ISKRA PIO, d. o. o., Varilne klešče za pakiranje zelo nevarnih surovin (API) z najvišjo stopnjo varovanja (OEB 5)
  • KOLPA, d. d., Metlika, Kolekcija modernih kopalnic Kolpa san Premium
  • KRKA, d. d., Novo mesto, Izboljšan sintezni proces proizvodnje olmesartan medoksomila
  • KRKA, d. d., Novo mesto, Izboljšava procesa izdelave zdravilne učinkovine atorvastatin kalcijeva sol
  • KRKA, d. d., Novo mesto, Nove kristalne oblike ivabradinijevega klorida ter njihova uporaba v stabilni, varni in učinkoviti farmacevtski obliki
  • KRKA, d. d., Novo mesto, Deljive tablete s podaljšanim sproščanjem gliklazida za zniževanje povišane ravni sladkorja v krvi
  • M TOM, d. o. o., Konfigurator – aplikacija za izris izdelkov oblazinjenega pohištva
  • REM, d. o. o., Razvoj tehnologije vlivanja poliuretana, prilagojene potrebam vnaprej izdelane modularne gradnje
  • REVOZ, d. d., »Magic divider« – vmesnik s sistemom za zapenjanje
  • TPV d. o. o., Razvoj dinamično obremenjenega tornega spoja prestavnega mehanizma
  • TPV d. o. o., Vpeljava kolaborativnih (sodelovalnih) robotov na delovna mesta

BRONASTO PRIZNANJE

• HYB, d. o. o., Sistem za odkrivanje puščanja HYB VK 100
  • ISKRA PIO, d. o. o., Naprava za zgibanje vreč

PRIZNANJE

• Fakulteta za upravljanje, poslovanje in informatiko Novo mesto, Izračun hranljive vrednosti – IHV

V zadnjih letih so na Gospodarski zbornici Dolenjske in Bele krajine namenili veliko dejavnosti spodbujanju inovacijske kulture v regiji. Hkrati so omogočili širši javnosti predstavitev vseh inovacij, ki so rezultat domačega znanja. Na razpisih Gospodarske zbornice Dolenjske in Bele krajine so podjetja v desetih letih prijavila 188 inovacij. V tem obdobju je bilo inovatorjem podeljenih 60 zlatih, 84 srebrnih in 32 bronastih priznanj ter 12 priznanj.

Na Gospodarski zbornici Dolenjske in Bele krajine z veseljem ugotavljajo, da so po številu prijavljenih inovacij najuspešnejša regija v Sloveniji. Rezultati vlaganj v razvoj ter inovacije so tako odlični kazalniki uspešnosti poslovanja gospodarskih družb dolenjsko-belokranjske regije.

Novo mesto, 6. junij 2017

--

Dodatna pojasnila: Andreja Vidrih, tel: + 386 7 33 22 184, andreja.vidrih@gzdbk.si