Mediji

Arhiv: Nagrade za najboljše inovacije podelili v SAŠA regiji

Savinjsko-šaleška gospodarska zbornica (SŠGZ) je na slovesnosti v dvorani Centra Nova v Velenju 23. leto zapored podelila priznanja za najboljše inovacije v SAŠA regiji. Na letošnji razpis SŠGZ je prispelo 17 prijav s strani 8 prijaviteljev in 180 sodelujočih inovatorjev.

Na nacionalni nivo ocenjevanja so se skladno s pravilnikom uvrstile 3 inovacije, ki so najvišje ocenjene prejemnice zlatih priznanj:

• Profesionalni pralni in sušilni stroji – Gorenje gospodinjski aparati d.o.o.
  • Nova generacija vgradnih pečic Gorenje BIO21 – Gorenje gospodinjski aparati d.o.o.
  • Samostojni popolnoma avtomatski kavni aparat ES600 – BSH Hišni aparati d.o.o. Nazarje.

Inovacije premikajo meje. Odličnost posameznih podjetij se kaže v odnosu do dobaviteljev in kupcev. Dober odnos pa se kaže tudi v rezultatih pri snovanju številnih inovativnih idej. Inovacijski razvoj se večkrat kaže tudi kot konkurenčna prednost tako v domačem kot tudi mednarodnem okolju in inovativnost v današnji organizaciji postaja vse bolj pomembna dejavnost, saj je na nek način prvi stik z zunanjem okoljem in s konkurenco. Tudi Savinjsko-šaleška gospodarska zbornica se zaveda pomena inovativnosti v podjetjih in skupaj s člani komisije spodbuja in promovira inovacijsko dejavnost z različnimi aktivnostmi, med katerimi posebej izstopajo priznanja za najboljše inovacije v SAŠA regiji, ki imajo zagotovo tudi mednarodni potencial.

Strokovna komisija pod vodstvom predsednika dr. Marka Uplaznika je ugotovila, da kakovost prijavljenih inovacij v SAŠA regiji ostaja na visokem nivoju in da se nadaljuje rast števila prijav. Na podlagi ocen po posameznih kategorijah je komisija za ocenjevanje inovacij soglasno dodelila 8 zlatih priznanj (7 zlatih priznanji iz kategorije profesionalno podprtih inovacij, 1 zlato priznanje iz kategorije neprofesionalno podprtih inovacij), 4 srebrna priznanja (3 srebrna priznanja iz kategorije profesionalno podprtih inovacij in 1 srebrno priznanje iz kategorije neprofesionalno podprtih inovacij ) in 5 bronasti priznanji (5 bronasti priznanji iz kategorije profesionalno podprtih inovacij).

Nagrade sta inovatorjem na slovesnosti podelila predsednik Savinjsko-šaleške gospodarske zbornice Tomaž Korošec in direktor Savinjsko-šaleške gospodarske zbornice Rok Plankelj.

Na dogodku so bili s stojnico prisotni tudi predstavniki Urada Republike Slovenije

za intelektualno lastnino, ki je partner v gospodarstvu že od leta 1991 ter Združenje SAZAS, ki si močno prizadeva za spodbujanje pomena glasbenih ustvarjalcev in glasbene avtorske pravice.

SEZNAM NAGRAJENIH INOVACIJ

ZLATA PRIZNANJA

Zlato priznanje v kategoriji inovacij brez profesionalne podpore

• Sodelujoči robot in strojni vid kot standardna transformacija posameznega delovnega mesta v popolni avtomatizaciji in digitalizaciji proizvodnje (Miel)

Zlato priznanje v kategoriji profesionalno podprtih inovacij

• Pametni brezkontaktni zalivalni sistem za pametni hišni vrt SG2 (BSH Hišni aparati Nazarje)
  • Pečniški tečaj z funkcijo mehkega zapiranja in mehkega odpiranja (Turna)
  • Inovativni pristop k reševanju tehnoloških problematik z namenom zagotavljanja optimalne kakovosti brizganega spiralnega ozobja iz polimernih materialov na primeru planetnega gonila (Podkrižnik)
  • Mini stoječi mešalnik-Sistem zapiranja proti izlitju (BSH Hišni aparati Nazarje)
  • Samostojni popolnoma avtomatski kavni aparat ES600 (BSH Hišni aparati Nazarje)
  • Nova generacija vgradnih pečic Gorenje BIO21 (Gorenje gospodinjski aparati)
  • Profesionalni pralni in sušilni stroji (Gorenje gospodinjski aparati)

SREBRNA PRIZNANJA

Srebrno priznanje v kategoriji inovacije brez profesionalne podpore:

• Trajna sveča -mozaik na kamniti kocki (Marija Černivšek samostojna inovatorka)

Srebrna priznanja v kategoriji  profesionalnih podprtih inovacij:

• Avtomatiziran izbor programa elektronike preko napajalne napetosti za pomivalne stroje DW 50/60 (Gorenje Orodjarna)
  • Vinska vitrina WCC700 (Gorenje gospodinjski aparati)
  • Delovni čoln na električni pogon E'DYN (Podkrižnik)

BRONASTA PRIZNANJA

Bronasta priznanja v kategoriji profesionalno podprtih inovacij:

• Avtomatizirano izvajanje kontrole tesnjenja plinskih gorilnikov za različne tipe kuhališč (Gorenje Orodjarna)
  • Sledenje orodij in drugih osnovnih sredstev v proizvodnji z uporabo UWB, širokopasovne povezave v realnem času (Plastika Skaza)
  • Dnevna posoda Organko Daily za odgovorno ločevanje organskih odpadkov, narejena iz popotrošniške reciklirane plastike (Plastika Skaza)
  • Dvig kapacitet montažne linije 1 za proizvodnjo vgradnih pečic iz 950 na 1200 aparatov na izmeno (Gorenje gospodinjski aparati)
  • Aplikacija za razvoj zaposlenih (BSH Hišni aparati Nazarje)

Seznam nagrajenih inovacij z avtorji in obrazložitvami

Dodatne informacije: Rok Plankelj, direktor SŠGZ, 03 898 4202, rok.plankelj@gzs.si

Partnerji projekta so Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, Javna agencija Spirit  in Gospodarska zbornica Slovenije.